sobota, 13 kwietnia 2024
Weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa PDF Drukuj Email
czwartek, 17 marca 2022 15:42

 

Świadczenie za zakwaterowanie

Opisane jest w art. 13 ustawy. W treści artykułu wymienia się osoby fizyczne, ale wskazuje się również, że świadczenie przysługuje "każdemu podmiotowi". Warunki przyznawania świadczenia i jego wysokość określi rozporządzenie Rady Ministrów.

art. 13 ust. 1
Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1, może być przyznane na jego wniosek, świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 60 dni. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

 

Fundusz Pomocy

Fundusz zostanie utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego w "celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań na rzecz pomocy Ukrainie". Fundusz opisany jest w artykule 14 ustawy (i dalej aż do art. 20). Z przepisów wynika, że środki Funduszu będą mogły trafić również do NGO-sów.

art. 14 ust. 11
Finansowanie lub dofinansowanie ze środków Funduszu może być udzielone jednostkom sektora finansów publicznych oraz jednostkom spoza tego sektora.

 

Zmiany w ustawach podatkowych

Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i w ustawie po podatku dochodowym od osób prawnych, znalazły się przepisy dotyczące pomocy Ukraińcom i Ukrainkom. Ustawa pozwala zaliczyć przez darczyńcę wydatki na przekazaną pomoc w koszty uzyskania przychodu oraz zwalnia z podatku dochody związane z niesieniem pomocy. Zwalnia także z podatku pomoc humanitarną otrzymaną przez obywateli Ukrainy.

 

 

 

 

 

 

Więcj-kliknij tutaj 

Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!
 


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure