niedziela, 13 czerwca 2021
Adwokaci chcą obniżenia opłat sądowych, bo pandemia uderza w finanse klientów PDF Drukuj Email
czwartek, 13 maja 2021 14:40

Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę, w której apeluje o obniżenie opłat sądowych w związku ze skutkami pandemii. Uzasadnia to bezpośrednim wpływem koronawirusa na sytuację majątkową obywateli i przedsiębiorców. Postulat nie jest nowy, prawnicy już w ubiegłym roku podnosili, że zbyt wysokie opłaty uderzają w prawo do sądu.

Adwokatura przyjęła w tej sprawie uchwałę, w której upoważnia prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej do wystąpienia do Ministerstwa Sprawiedliwości o podjęcie kroków w celu zmiany przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w części dotyczącej opłat sądowych. Zwraca uwagę, że wysokie opłaty sądowe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, utrudniają, a w niektórych sytuacjach wręcz pozbawiają obywateli przysługującej im ochrony prawnej. A instytucja zwolnienia od kosztów sądowych wydaje się niewystarczająca do rozwiązania tych problemów, ze względu na rygorystyczne przepisy. 

Czytaj: Zwolnienie od kosztów sądowych nadal jest problemem>>

COVID uderza po kieszeniach, a opłaty zniechęcają do sądu
Ubiegłoroczna nowelizacja procedury cywilnej podniosła opłaty sądowe i choć miało to - może poza kwestią stałej opłaty od wniosku o uzasadnienie - swoich przeciwników i zwolenników, COVID-19 sytuację zmienił. Prawnicy podkreślają, że w dobie kryzysu są one zbyt wysokie, a ich obniżenie zasadne byłoby także z powodu wprowadzenia e-rozpraw. 

Zmiany w ustawie o kosztach sądowych wprowadzono rok temu przy okazji dużej nowelizacji procedury cywilnej, a więcej trzeba płacić m.in. za wnioski o apelacje, zażalenia czy założenie księgi wieczystej. O 100 proc. wzrosły koszty wniosków o stwierdzenie nabycia spadku i pozwy o rozwiązanie spółki. Wprowadzono też - co do dziś budzi duże kontrowersje - stałą opłatę 100 zł od wniosków za uzasadnienie wyroku czy zarządzenia (a uzasadnienie w myśl zmian jest podstawą odwołania).

 

Adwokaci chcą obniżenia opłat sądowych, bo pandemia uderza w finanse klientów

 

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/oplaty-sadowe-nra-apeluje-o-ich-obnizenie,508224.html

 

Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!
 


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure