niedziela, 16 czerwca 2024
W środę w ministerstwie rozmowy w sprawie m.in. e-doręczeń PDF Drukuj Email
wtorek, 27 kwietnia 2021 16:04

Prezesi samorządów adwokatów i radców prawnych mają się w środę - 28 kwietnia - spotkać z pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości ds. Informatyzacji i dyrektorem Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych. Temat to m.in. przyjęta przez Sejm nowelizacja procedury cywilnej, która oprócz e-licytacji w nieruchomościach wprowadza e-doręczenia i obowiązek dołączania do pism procesowych odpisów w formie elektronicznej.


O spotkaniu poinformowała m.in. Naczelna Rada Adwokacka. Jej prezes adw. Przemysław Rosati już 26 kwietnia spotkał się z wiceminister Katarzyną Frydrych, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rozmowy - jak wskazano - dotyczyły informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, w tym postępowań cywilnych i aktualnych propozycji legislacyjnych w tym przedmiocie.

Z przedstawicielami ministerstwa rozmawiają też radcy prawni. Jak ustaliło Prawo.pl, początkowo spotkanie prezesa Włodzimierza Chróścika z przedstawicielami Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych planowano na ubiegły piątek, ale przesunięto je na 28 kwietnia. 

Chodzi m.in. o szeroko dyskutowaną nowelę Kodeksu postępowania cywilnego i tarczy antykryzysowej z 2 marca 2020 r. Ministerstwo Sprawiedliwości chciało by w okresie epidemii, zagrożenia epidemiologicznego i rok po nim - pierwsze pismo procesowe wnoszone przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego albo Prokuratorię Generalną RP zawierało adres służbowej poczty elektronicznej i numer telefonu. W sytuacji braku możliwości wykorzystania systemu teleinformatycznego, na ten adres miałyby być wysyłane cyfrowe odwzorowania pism procesowych, zawiadomień, wezwań i orzeczeń. I to zmodyfikowano podczas prac w Sejmie. Pisma mają być doręczane poprzez portal informacyjny sądów,  skutek doręczenia będzie następował po 14-dniach. 

Posłowie dodali jednak pełnomocnikom obowiązków - mają dołączać do pisma wnoszonego do sądu informatyczny nośnik danych, zawierający dodatkowy odpis pisma w postaci elektronicznej, wraz z cyfrowym odwzorowaniem jego załączników. Co ważne, nie dołączenie takiego nośnika stanowi brak formalny pisma. 

Czytaj więcej na Prawo.pl:
W środę w ministerstwie rozmowy w sprawie m.in. e-doręczeń

 

Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!
 


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure