niedziela, 22 września 2019
Komornik wzywa radcę prawnego do ujawnienia adresu klienta PDF Drukuj Email
środa, 03 kwietnia 2019 11:40
Adres zamieszkania osoby reprezentowanej przez radcę prawnego chroni tajemnica zawodowa – uważa samorząd.

To kolejna sprawa pokazująca, jak podchodzi się do zależności między prawnikiem a klientem, jak mocno chroniona jest tajemnica zawodowa i jakie wszystko to ma znaczenie dla innych organów państwa.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą" mec. Zieliński przyznaje, iż osoba, wobec której jest prowadzona egzekucja, była jego klientem w różnych sprawach. Jak jednak zaznacza, nie prowadzi jej spraw u komornika. Prawnik wskazuje, że zgodnie przepisami i opinią Krajowej Izby Radców Prawnych nie wolno mu ujawnić nawet tego, że konkretna osoba jest jego klientem.

Mecenas Albert Kuźmiński, rzecznik prasowy Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie, nie ma wątpliwości: adres zamieszkania osoby reprezentowanej przez radcę prawnego stanowi informację, która objęta jest tajemnicą radcowską.

– Z tego względu jej ujawnienie komornikowi nastąpiłoby z naruszeniem tajemnicy zawodowej – uważa Kuźmiński. Jak dodaje, właśnie na taką argumentację powinien się powołać radca, odmawiając udzielenia informacji, a dla komornika powinno stać się to wystarczającą podstawą do odstąpienia od dalszego żądania informacji i nakładania grzywny.

MUSI ODPOWIEDZIEĆ

Poproszona o komentarz Monika Janus z Krajowej Rady Komorniczej wyjaśnia, że co do zasady każdy wezwany przez komornika o udzielenie informacji dotyczących stanu majątkowego dłużnika lub umożliwiających identyfikację składników jego majątku oraz danych adresowych w zakresie niezbędnym do zapewnienia prawidłowego toku postępowania ma obowiązek udzielić ich komornikowi.

Całość:kliknij

Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!
 


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure