Przyszedł czas na Wojewódzkie Rady Sądownictwa wybierane w wyborach powszechnych. |
niedziela, 18 grudnia 2022 12:20 |
Czy da się reformować sądownictwo bez reformy KRS ? Dlaczego nikt nie pyta o zdanie obywateli ? Przyszedł czas na Wojewódzkie Rady Sądownictwa wybierane w wyborach powszechnych. Reformy sądownictwa w Polsce trwają od 1990 r. Jednak sądy i prokuratury nadal nie budzą zaufania społeczeństwa. W pierwszej fazie przemian w Polsce sądy miały się same zreformować i same oczyścić. Na bazie tej „reformy” w 1989 r. powstała Krajowa Rada Sądownictwa, jako organ konstytucyjny zobowiązany do stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Nie jest to organ władzy sądowniczej, jednak to na podstawie nominacji tego organu powoływani i awansowani są sędziowie. W praktyce to decyzja Krajowej Rady Sądownictwa rozpoczyna karierę zawodową sędziów. To od Krajowej Rady Sądownictwa zależy czy w Polsce będziemy mieli niezależnych i niezawisłych sędziów czy też sądy będą upolitycznione. Tryb powoływania 25 osobowej Krajowej Rady Sądownictwa reguluje art. 187 Konstytucji RP z którego wynika, że do KRS z urzędu wchodzą:
Jak więc widać z regulacji art. 187 Konstytucji RP zdecydowaną większość w KRS posiadają czynni sędziowie różnych sądów (15 osób z 25 członków). W KRS od jej powstania do chwili obecnej nie ma ani jednego przedstawiciela Narodu, pomimo że art. 4.1 Konstytucji mówi: władza zwierzchnia w Rzeczpospolitej Polskiej należy do Narodu , a art. 4.2 Konstytucji podaje: Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Tymczasem wymiar sprawiedliwości to trzecia władza, która podlega art. 4 Konstytucji RP a także art. 187 Konstytucji RP. To KRS wybiera sędziów sądów w RP a ostatecznie akceptuje Prezydent RP. Warto w tym miejscu zastanowić się dlaczego obywatele nie mają zaufania do wymiaru sprawiedliwości w Polsce ?
Stąd też w miarę upływu lat w Polsce narastało coraz większe niezadowolenie społeczne w sprawie braku obiektywności wydawanych orzeczeń sądowych.
Dzisiaj kiedy pojawił się nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, który warunkuje uwolnienie finansowych środków unijnych z KPO, wymaga on poważnego rozważenia. Uważam, że UE i jej Trybunały nie odpuszczą Polsce bez reformy KRS. Zaś proponowane poniżej zmiany, dają wpływ na działanie wymiaru sprawiedliwości także obywatelom oraz nie stoją w sprzeczności z Konstytucja RP. Nasze propozycje zmian ustawy o KRS: - Wojewódzka Rada Sądownictwa składa się z 15 osób wybieranych w wyborach powszechnych razem z wyborami samorządowymi - Kandydat do Wojewódzkiej Rady Sądownictwa musi spełniać odpowiednie warunki: posiadać wykształcenie wyższe, obywatelstwo polskie, nie może być osobą prawomocnie karaną - Wojewódzka Rada Sądownictwa opiniuje: nominację sędziowska sędziego zgłoszony do awansu powołanie prezesa sądu powołanie wizytatora - Każda nominacja musi posiadać pozytywną opinię Wojewódzkiej Rady Sądownictwa.
Opinię wydaje się większością głosów, wydaną na podstawie dotychczasowych wyników pracy z sądów krajowych i sądów europejskich w tym orzeczeń utrzymanych w mocy lub uchylonych, ilości skarg przez obywateli a także zachowania sędziego w oparciu o Zbiór zasad etyki zawodowej sędziów uchwalony przez KRS w dniu 19.02.2003 r. uchwałą nr 16/2003 r. w tym: sędzia powinien unikać zachowań, które mogłoby przynieść ujmę godności sędziego lub osłabić zaufanie do jego bezstronności, we wszystkich przydzielonych sprawach sędzia ma obowiązek podejmować czynności bez zwłoki, bez narażania stron i skarbu państwa na niepotrzebne koszty, w odniesieniu do stron i innych uczestników sędzia powinien zachować godną postawę , cierpliwość, grzeczność a także wymagać od tych osób właściwego zachowania, sędzie nie może żadnym swoim zachowaniem stwarzać nawet pozorów nierespektowania porządku prawnego, niedopuszczalne jest przez sędziego nadużywanie instytucji wyłączenia sędziego. Swoją opinię do artykułu możecie przedstawić pisząc: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub www.stowarzyszenieprzeciwbezprawiu.org lub w zakładce https://forum.stowarzyszenieprzeciwbezprawiu.pl/ Jerzy Jachnik
Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!
Joomla components by Compojoom
|