poniedziałek, 11 grudnia 2023
Kontrowersyjne zmiany w procedurze karnej uchwalone przez Sejm PDF Drukuj Email
środa, 21 kwietnia 2021 09:41

Ograniczenie dostępu do akt zakończonych postępowań przygotowawczych, wstrzymanie przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, nałożenie na dostawców usług cyfrowych obowiązku niezwłocznego zabezpieczenia danych na żądanie sądu lub prokuratora - to zmiany w procedurze karnej, które właśnie przyjął Sejm.


O propozycji autorstwa posłów PiS było głośno od kilku tygodni. Jej założenia od początku opisywało Prawo.pl. We wtorek - 20 kwietnia nowela została przyjęta. Wcześniej odrzucono i wnioski  o jej odrzucenie i wnioski mniejszości zmierzające do wykreślania poszczególnych przepisów. 

Zmiany dotyczą i kodeksu postępowania karnego i kodeksu karnego. Co do zasady mają dostosowywać polskie przepisy do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/541 z 15 marca 2017 r. w sprawie zwalczania terroryzmu. Prawnicy podkreślają jednak, że pod takim szyldem próbuje się wprowadzić dodatkowo kilka istotnych z punktu widzenia gwarancji procesowych zmian, w tym "wycina" się ważną część poświęconą udostępnianiu materiałów dowodowych na końcu toczącego się postępowania przygotowawczego i de facto wyłącza dostęp do nich w trybie dostępu do informacji publicznej. Teraz ustawą zajmie się Senat. 

Kontrowersyjne zmiany w procedurze karnej uchwalone przez Sejm

Kliknij titaj: czytaj więcej 

 

Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!
 


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure