sobota, 20 kwietnia 2024
Przepisy antycovidowe uderzą w dostęp do sądów? Adwokaci ostrzegają przed zmianą przepisów PDF Drukuj Email
piątek, 19 marca 2021 14:48
Niejawne posiedzenia, jednoosobowy skład sędziowski w apelacjach i elektroniczna korespondencja sądu z adwokatami i radcami prawnymi dotycząca np. terminu apelacji to tylko niektóre punkty procedowanej ustawy o procedurze cywilnej. W projekcie zakłada się też, że datą doręczenia korespondencji do adwokata czy radcy prawnego jest dzień, w którym następuje jej wysyłka z portalu sądowego.
Tymczasem mogą się zdarzyć sytuacje losowe, jak choroba adwokata/radcy, pobyt w szpitalu, wypadek, wyjazd urlopowy, kiedy osoba ta fizycznie nie jest w stanie zapoznać się z nadesłanym emailem. (...) Być może ustawodawca zapomniał, że adwokaci i radcy prawni są przede wszystkim ludźmi i tak samo jak innym przysługują im konstytucyjne prawa człowieka. To nie są jakieś odhumanizowane roboty, które mają być przywiązane do swoich skrzynek mailowych, bez prawa do choroby, rekonwalescencji i odpoczynku" - pisze NRA w opinii do projektu noweli.
Kto na tym straci ? strony procesu, bo adwokaci będą przyjmować sprawy tylko w pierwszej instancji. Projekt będzie procedowany w sejmie w środę w godzinach popołudniowych.