piątek, 31 marca 2023
Jakich sądów chcą Polacy? Czy PIS oddał sądy obywatelom. PDF Drukuj Email
środa, 22 kwietnia 2020 11:47

Jakich sądów chcą Polacy? Czy PIS oddał sądy obywatelom.

Środowiska opozycji skupione wokół Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zarówno w Sejmie, jak i w publicznych wystąpieniach prezentują pogląd, że jedynym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań. Jako receptę podnosili zwiększenie zatrudnienia asystentów, wprowadzenie drobnych zmian proceduralnych i informatyzację sądów. Nie można się z taką diagnozą zgodzić. Z kolei strona rządowa w swych zmianach skupiła na przejęciu kontroli nad obecnie źle funkcjonującymi sądami. Rozwiązania te z niewielkimi wyjątkami np. losowanie spraw – nie mogą rościć sobie prawa do określenia „reforma sądownictwa”. Powołanie 400 dyrektorów sądów, ustawa kodeks postępowania karnego, droga do zawodu prokuratora i sędziego przez szkołę sędziów i prokuratorów, partyjna KRS i partyjny SN - to kolejna zapaść polskiego sądownictwa i jeszcze większa bezkarność prokuratury. Do władzy i awansów dojdą polityczne miernoty. Byłem i jestem zwolennikiem „zaorania” sądów i prokuratury ale po to, aby oddać je pod kontrolę społeczną a nie kontrolę partyjną.

 

W mojej ocenie koniecznym jest:

Więcej…
 
Sprawdź pracowniku ile okrada Cię ZUS i fiskus PDF Drukuj Email
środa, 22 kwietnia 2020 11:33

Jestem za - aby pracownicy otrzymywali pieniądze które ponosi pracodawca i sami odprowadzali ZUS i PIT. Wtedy w końcu dowiedzieli by się jak drogie mamy państwo.

 

 

Koszt płacy pracodawcy

 

płaca 2000 zł. netto - pracodawca: 3347,01 zł.


płaca 3000 zł. netto - pracodawca: 5077,93 zł


płaca 4000 zł. netto - pracodawca: 6808,88 zł.


    płaca 6000 zł. netto - pracodawca: 10 270, 74 zł.

 
Szanowni Pokrzywdzeni - PILNE !!! PDF Drukuj Email
środa, 22 kwietnia 2020 09:43
Szanowni pokrzywdzeni.
Wysłaliśmy do was emailami ankietę. Prosimy o szybkie wypełnienie i przekazanie zwrotnie na podane emaile. Im więcej będzie ankiet tym bardziej prawidłowe będą wyniki.

Treść ankiety:

Ankieta nt. ustroju wymiaru sprawiedliwości
(prosimy o wybór jednej odpowiedzi)

1. Czy obywatele powinni uczestniczyć w wyborze kandydatów na sędziów ?
a) Nie. Sędziów powinni wybierać tylko środowiska sędziowskie – tak jak do tej pory.
b) Tak – obywatele powinni mieć wpływ na wybór sędziów.
c) Nie mam

2. Czy kandydat na sędziego powinien posiadać doświadczenie i staż w innych zawodach prawniczych ( adwokat, radca prawny, prokurator)
a) Tak. Kandydat na sędziego powinien mieć doświadczenie życiowe oraz staż zawodowy jako prawnik w innym zawodzie prawniczym. Minimum 10 lat powinien pracować jako prawnik.
b) Nie – sędzią może być mianowany absolwent wydziału prawa tuż po studiach.
c) Nie mam zdania

3. Czy sędzia, którego wyroki zostały uchylone przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, powinien ponosić konsekwencje dyscyplinarne i finansowe?
a) Tak
b) Nie
c) Nie ma

4. Czy do polskich sądów powinna być wprowadzona ława przysięgłych złożona z obywateli - która orzekałaby o winie ?
a) Tak
b) Nie
c) Nie mam zdania

5. Czy do polskiego systemu sądowego powinno się wprowadzić instytucję sędziego pokoju – wybieranego przez mieszkańców gminy (powiatu) do rozstrzygania prostych spraw np. o wykroczenia?
a) Tak
b) Nie
c) Nie mam zdania

6. Czy 15 sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa powinni wybierać:

a) wyłącznie sędziowie
b) wyłącznie posłowie
c) obywatele w głosowaniu powszechnym po przedstawieniu osiągnięć kandydatów;
d) Nie mam zdania

7. Jak powinien być wybierany Prokurator Generalny ?

a) Tak jak dotychczas powinien to być Minister Sprawiedliwości
b) Prokuratora Generalnego powinna wybierać Krajowa Rada Sądownictwa
c) Prokuratora Generalnego powinni wybierać obywatele w głosowaniu powszechnym
d) Nie mam zdania

8. Czy powinna zostać powołana specjalna komisja (np. komisja sejmowa) do szczegółowego zbadania skarg obywateli na wymiar sprawiedliwości?
a) Tak
b) Nie
c) Nie mam zdania

Ankieta jest efektem Konferencji dla poszkodowanych zorganizowanej w Sejmie w dniu 18 lutego 2020 r. pod auspicjami wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego.
Oprac. Jerzy Jachnik, Janusz Sanocki

Wypełnione ankiety prosimy przesyłać na adres:
1. Janusz Sanocki, Stowarzyszenie Komitet „Przywrócić Prawo” – ul. Prudnicka 3, 48-304 Nysa lub jako kopię w formacie word na adres mailowy:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
lub
2. Jerzy Jachnik, Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu – Schodowa 5, 43-300 Bielsko-Biała mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
UOKiK sprawdza zasady oferowania wakacji kredytowych przez banki PDF Drukuj Email
wtorek, 21 kwietnia 2020 17:26

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprawdza zasady, na jakich banki udzielają wakacji kredytowych - poinformował w środę Urząd. Do UOKiK docierają sygnały, że niektóre banki próbują wykorzystywać trudną sytuację, w jakiej znaleźli się klienci z powodu epidemii koronawirusa.

 

"Podstawą interwencji jest monitoring rynku oraz sygnały od kredytobiorców. Wiele osób w związku z epidemią koronawirusa jest w trudnej sytuacji finansowej i korzysta z odroczenia spłaty rat kredytowych – czyli tzw. wakacji kredytowych. Jest to oferta banków, z którą mogą się wiązać późniejsze problemy dla konsumentów. Otrzymane przez Urząd sygnały wskazują, że niektóre banki próbują wykorzystywać trudną sytuację, w jakiej znaleźli się klienci. Oczekuję większej wrażliwości ze strony sektora bankowego i natychmiastowej zmiany niektórych praktyk" - powiedział cytowany w środowym komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zdaniem prezesa UOKiK może ono naruszać dobre obyczaje, gdyż wymusza na słabszej stronie umowy złożenie oświadczenia nie mającego bezpośredniego związku z celem podpisania aneksu, którym jest odroczenie spłaty kredytu.

Kliknij tutaj:czytaj więcej 

 
Obowiązek zakrywania ust i nosa. MZ opublikowało projekt rozporządzenia PDF Drukuj Email
wtorek, 14 kwietnia 2020 15:49

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek projekt rozporządzenia mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania ust i nosa w związku z epidemią.

 

Projekt zakłada, że od 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki podczas przebywania w środkach publicznego transportu zbiorowego i w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, a także w czasie przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach.Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

 

 
Zwolnienie ze składek ZUS. Firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników skorzystają, ale tylko częściowo PDF Drukuj Email
wtorek, 14 kwietnia 2020 15:46

Obecnie obowiązujące przepisy dają niektórym przedsiębiorcom prawo do ubiegania się o zwolnienie ze składek za trzy miesiące (od 1 marca do 31 maja 2020 r.). Są to osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność przed 1 lutego 2020 r., opłacają składki na własne ubezpieczenie i mieszczą się w limicie przychodów (15 681 zł) oraz płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, w tym także osoby zatrudnione w firmie.

Eksperci zwracali jednak uwagę, że taka konstrukcja przepisów zaburza konkurencję. Różnica między płatnikami, którzy zatrudniają osiem osób, a tymi, którzy mają 11 pracowników, często jest bowiem żadna.

Dlatego rząd przygotował zmianę w przepisach o tarczy antykryzysowej, w której przewidywał, że ze wsparcia będą mogły skorzystać także podmioty z załogą liczącą do 49 osób. Zwolnienie w takich firmach objęłoby jednak tylko dziewięciu ubezpieczonych. Rozwiązanie to także spotkało się z krytyką i ostatecznie rząd przyjął we wtorek inną koncepcję.

 

Czytaj więcej:kliknij tutaj 

 
Życzenia Wielkanocne 2020 r. PDF Drukuj Email
niedziela, 12 kwietnia 2020 10:11
Wielkanoc jest w tym roku nieco inna. Choć na odległość, lecz zawsze rodzinna.
Życzę wszystkim wesołych świąt Wielkiej Nocy.
Jerzy Jachnik

 
Maskomat na moście na Białej. Tam otrzymasz maseczkę na wirusa - foto PDF Drukuj Email
środa, 08 kwietnia 2020 18:24

Na moście na Białej obok pomnika Reksia w Bielsku-Białej powstał "Maskomat". Akcja ma zachęcić do dzielenia się maseczkami ograniczającymi ryzyko zakażenia koronawirusem drogą kropelkową. Na sznurkach z klamerkami pomysłodawcy wywiesili kilkanaście maseczek. W ciągu kilkunastu minut zniknęły wszystkie.

Jak przekazał nam jeden z pomysłodawców, lekarz ortopeda Wojciech Solecki, pomysł jest efektem powstania strony www.maskapolka.pl "kojarzącej" producentów maseczek i ich odbiorców. Można na niej znaleźć i dodać zarówno osoby i firmy szyjące ten deficytowy towar, jak i punkty, gdzie maseczki można odebrać. Poprzez stronę zgłaszać się mogą instytucje potrzebujące pomocy.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez pomysłodawców, maseczki powinny być szczelnie zapakowane w woreczek foliowy wraz z instrukcją przygotowania do użycia tj. wyprania jej i wyprasowania.

Maskomat na moście na Białej. Tam otrzymasz maseczkę na wirusa - foto

Kliknij tutaj: czytaj więcej 

 
15 rzeczy ,których nauczyliśmy się w ciągu ostatnich dni PDF Drukuj Email
niedziela, 05 kwietnia 2020 11:52

Obraz może zawierać: ocean i tekst

 
Prezes UOKiK: nawet 5 mln zł kary za nieuzasadnione podnoszenie cen PDF Drukuj Email
niedziela, 05 kwietnia 2020 11:47

Według prezesa nowe przepisy odpowiadają nadzwyczajnej sytuacji. Jak powiedział, obecnie wielu przedsiębiorców nieuczciwie nadużywa swobody do ustalania cen towarów. "Ustalenie cen maksymalnych dla niektórych produktów w drodze rozporządzenia to rozwiązanie ostateczne, którego przedsiębiorcy mogą jeszcze uniknąć rezygnując z negatywnych zachowań rynkowych" - podkreślił. Dodał, że jeśli się tak nie stanie, to mogą oczekiwać wydania rozporządzenia, "a kolejnego dnia instytucje wskazane przystąpią do sankcjonowania tego typu praktyk godzących w konsumentów". "Odpowiednie inspekcje dostały nowe uprawnienia pozwalające ukrócić nieuczciwe zachowania przedsiębiorców w stanie epidemii, w tym sankcje wynoszące od 5 tys. zł do 5 mln zł za tego typu działania. Mogą je nakładać inspekcje: sanitarna, farmaceutyczna, jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz handlowa" - zaznaczył.

Kliknij tutaj : czytaj więcej 

 
statystyki MS: Zawieszenie bądź wstrzymanie terminów procesowych nie ma mocy wstecznej PDF Drukuj Email
niedziela, 05 kwietnia 2020 11:43

Ustawa przewiduje w związku z tym wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu terminów przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia, a także m.in. terminów procesowych i sądowych w postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych, postępowaniach egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych, w sprawach o wykroczenia, administracyjnych, egzekucyjnych w administracji, w postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie Ordynacji podatkowej i w kontrolach celno-skarbowych. Ponadto w okresie epidemii nie można wykonywać eksmisji z mieszkań.

Jak dodano, zgodnie z ogólną zasadą prawo nie powinno działać wstecz. "Dlatego terminy procesowe wskazane w specustawie, które biegły w dniu wejścia w życie ustawy tj. w dniu 31 marca 2020 r. - ulegają od dnia 31 marca 2020 zawieszeniu. Natomiast te, które miałyby rozpocząć swój bieg po tym terminie, biegu tego nie rozpoczną do czasu odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego" - głosi komunikat resortu.

Z kolei - według MS - "nadawanie mocy wstecznej przepisom dotyczącym biegu terminów procesowych mogłoby spowodować skutki niedające się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego, albowiem w wielu przypadkach mogło już dojść do nieodwracalnych skutków np. wykonania planów podziału sum uzyskanych z egzekucji, eksmisji z lokalu, wpisania podmiotów do rejestru".

Przepisy dotyczące wstrzymania nierozpoczętego i zawieszenia rozpoczętego biegu terminu procesowego, które stanowią część tzw. tarczy antykryzysowej, nie mają mocy wstecznej - zaznaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości w piątkowym komunikacie.

Czytaj kliknij więcej: 

 
Uwaga ,biuro zamknięte do odwołania !! PDF Drukuj Email
poniedziałek, 30 marca 2020 16:25

Informujemy, że w związku z aktualną sytuacją dotyczącą koronawirusa oraz decyzją władz miasta Bielska-Białej o podjęciu wszelkich możliwych działań o charakterze profilaktycznym, które zapobiegną jego ewentualnemu rozprzestrzenieniu się, spotkania, dyżury i działalność naszego Stowarzyszenia, oraz siedziba Stowarzyszenia przy ul.Schodowej 5 zostaje zamknięta do odwolania.Możliwy tylko kontakt telefoniczny i mailowy.

Wszystkich członków  naszego Stowarzyszenia będących seniorami  potrzebujących pomocy np.  zrobienia zakupów i pomocy,  prosimy o kontakt pod nr.tel.790-721-224 

Wszystkie spotkania,zajęcia,

warsztaty z powodu sytacji zostają zawieszone do odwołania.

Jesteśmy  dla Was

pod nr telefonów : 

tel. 661 218 950  

tel. 790 721 224

Mail:   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Stosujcie się do zaleceń Ministra Zdrowia .

Więcej informacji :kliknij tutaj 

 
Termin na złożenie PIT za 2019 r. Do kiedy trzeba rozliczyć i zapłacić podatek [WYJAŚNIAMY] PDF Drukuj Email
poniedziałek, 30 marca 2020 15:57

W związku z koronawirusem rząd obiecał wydłużenie terminu na złożenie zeznań rocznych PIT za 2019 r. Pojawiają się jednak sprzeczne komunikaty i pytania podatników. Do kiedy w końcu trzeba się rozliczyć? Czy po ustawowym terminie można również zapłacić podatek?

 

Od razu wyjaśniamy – zgodnie z aktualnym stanowiskiem Ministerstwa Finansów, PIT za 2019 r. będzie można bez żadnych konsekwencji złożyć do końca maja 2020. Podatnicy, którzy podczas rozliczania formularza dowiedzą się, że mają obowiązek dopłaty podatku, mogą wpłacić ją na swój mikrorachunek podatkowy również do końca maja 2020 r.

PIT bez sankcji do końca maja

Ustawowy termin na spełnienie tych obowiązków to co do zasady 30 kwietnia 2020 r. Z najnowszego (26 marca) komunikatu Ministerstwa Finansów wynika, że formalnie nie będzie on zmieniony, ale wobec podatników, którzy spóźnią się o miesiąc, nie będą wyciągane żadne konsekwencje. W opisie planowanych działań w ramach tzw. tarczy antykryzysowej MF zapowiada bowiem „Dłuższy czas na złożenie deklaracji PIT - Brak sankcji za złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku po terminie, jeśli nastąpi to do końca maja 2020 r.”

O przedłużenie terminu na złożenie PIT-ów na koniec maja mówili też w tym tygodniu ministrowie finansów Tadeusz Kościński i rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wcześniej komunikaty nie były tak spójne. Z niektórych informacji przekazywanych przez instytucje rządowe wynikało, że termin na PIT będzie wydłużony do końca czerwca (jak już wiemy, to nieaktualne), zaś w specustawie koronawirusowej ani projekcie jej nowelizacji nie ma zapisów na ten temat.

W opisie planowanych działań w ramach tzw. tarczy antykryzysowej MF zapowiada 'Dłuższy czas na złożenie deklaracji PIT - Brak sankcji za złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku po terminie, jeśli nastąpi to do końca maja 2020 r.'

Kliknij tutaj: czytaj więcej 

 
Posłowie łatają luki w tarczy. Jakie rozwiązania przyjęto dla pracodawców i pracowników PDF Drukuj Email
poniedziałek, 30 marca 2020 15:51

Taka zmiana znalazła się w przepisach przyjętych w sobotę przez Sejm. Zaproponowane przez rząd regulacje wywołały bowiem sporo wątpliwości. Chodziło o to, że zwolnienie z należności do ZUS przez trzy miesiące przysługuje, jeżeli płatnik składek jest m.in. mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1292). Problem w tym, że zgodnie z zawartą w tym akcie definicją jest nią firma, która zatrudniała średniorocznie mniej niż 10 pracowników.

Zdaniem dr. Tomasza Lasockiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego istniało zatem ryzyko wypaczenia przepisów. Zastosowanie tej definicji promowałoby bowiem przedsiębiorstwa, w których optymalizując koszty, zatrudniono pięciu pracowników i 15 zleceniobiorców. Takie firmy mogłyby skorzystać ze zwolnienia ze składek. Natomiast przedsiębiorcę zatrudniającego 20 osób na etatach ulga ominęłaby.

Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii.

Kliknij; czytaj więcęj 

 
Dołóż się do leczenia Ryszarda Gaspaskiego PDF Drukuj Email
sobota, 28 marca 2020 21:43
Pomóżmy naszemu koledze Ryśkowi Gasparskiemu. Jest jednym z nas pokrzywdzonych i zniszczonych przez wymiar niesprawiedliwości. Był w 2012 roku założycielem Ruchu Społecznego NIEPOKONANI2012 a póżniej był w stowarzyszeniu NIEPOKONANI Polska. Pokrzywdzeni w Polsce zróbmy zrzutę i pomóżmy Ryśkowi. Zasługuje na to. Pokaży naszą solidarność.
 
Kliknij link i wpłać. Bądż solidarny. 

 
Koronawirus wstrzymuje terminy procesowe PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 marca 2020 14:27

Strony nie będą musiały obawiać się, że nie uzyskają ochrony sądowej. Na czas epidemii bieg terminów zostanie zawieszony lub przerwany.

To tylko jedna z propozycji, jakie przygotował resort sprawiedliwości w ramach rządowego pakietu zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z dokumentu, do którego dotarł DGP, wynika również, że prezesi sądów apelacyjnych będą mogli wskazywać sądy, które będą rozpatrywać sprawy pilne za jednostki zamknięte z powodu COVID-19. Co więcej, będzie można delegować sędziego, ale tylko za jego zgodą i na czas określony, do innego sądu, jeżeli z powodu epidemii wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości.

– Żałuję, że resort znów nie skonsultował swoich pomysłów ze środowiskiem sędziowskim, które przecież najlepiej orientuje się w rzeczywistości sądowej. Rozumiem, że czas nagli, ale przecież na przesłanie naszych uwag i propozycji potrzebujemy nie więcej niż 24 h – deklaruje Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia.

Przygotowany przez resort projekt przewiduje wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu niektórych terminów na czas zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Jeżeli chodzi o prawo cywilne i administracyjne, to regulacja będzie dotyczyć m.in. terminów, od zachowania których uzależnione jest udzielenie ochrony prawnej przed sądem, a także terminów zasiedzenia, przedawnienia oraz przemilczenia. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ministerstwa w dokumencie nie znalazły się za to przepisy dotyczące biegu terminów przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary.

O przygotowanie rozwiązań, które zabezpieczyłyby prawo obywateli do sądu w okresie pandemii, apelowało do Ministerstwa Sprawiedliwości m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Jego zdaniem prawo to będzie naruszane na masową skalę, jeżeli nie zostaną wprowadzone rozwiązania ustawowe co do biegu postępowań sądowych.

kliknij tutaj :czytaj więcej 

 
Tarcza antykryzysowa: Zmiany w ZUS, podatkach, wymiarze sprawiedliwości [POZNAJ SZCZEGÓŁY] PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 marca 2020 14:23

Tarcza antykryzysowa ma ona ochronić zarówno firmy, jak i obywateli przed gospodarczym szokiem wywołanym epidemią koronawirusa. W projekcie nie brakuje jednak także punktów zapalnych.

 

Dzisiaj propozycja nowych przepisów, zwanych tarczą antykryzysową będzie konsultowana w ramach Rady Dialogu Społecznego. We wtorek specustawę powinien przyjąć rząd, a już w piątek trafi ona prawdopodobnie do prac parlamentarnych. Tam wywoła dużą dyskusję.

Rozstrzygnąć trzeba będzie np., czy pracodawca będzie musiał utrzymać zatrudnienie, aby skorzystać z dopłat do wynagrodzeń. Rząd przewiduje, że związkowcy będą blokowali rozwiązania, które doprowadzą do wzrostu bezrobocia. Jednakże firmy – przy warunku braku zwolnień – mogą nie być w stanie skorzystać z pomocy państwa.

Kolejnym punktem zapalnym jest pomysł pracodawców, aby na określony czas zawiesić zakaz handlu w niedzielę. Na razie projekt zakłada, że w ten dzień sklepy będą mogły jedynie zaopatrywać się w towar. Rząd dopuszcza okresowe przywrócenie handlu, ale w projekcie specustawy tego nie ujął. Bo przeciwko mogą być związki zawodowe, których presja doprowadziła do uchwalenia obowiązujących przepisów.

Poznaj szczegóły traczy antykryzysowej

kliknij tutaj:czytaj więcej 

 
Koronawirus w Polsce: Rząd zapłaci samozatrudnionym i pracującym na zleceniu. Sprawdź, ile PDF Drukuj Email
czwartek, 19 marca 2020 15:16

Pracownicy samozatrudnieni lub na umowie zlecenie mogą liczyć na wypłatę świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości ok. 2 tys. zł, czyli nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia - mówiła w środę na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Jadwiga Emilewicz przekonywała, że w ramach tego pakietu m.in. pracownicy samozatrudnieni lub na umowie zlecenie mogą liczyć na wypłatę "świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości około 2 tys. zł, czyli nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia bez względu na to, czy to jest umowa zlecenie, czy o dzieło". Dodała, że to jest "bezprecedensowy ruch, jaki nigdy nie został wykonany".

Rząd zakłada, że z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać około 2,2 mln osób, a koszt dla Funduszu Pracy wyniesie około 9 mld zł - wskazała minister. Dodatkowo - jak powiedziała szefowa MR - "jeśli osoby te przy swoich umowach opłacały składki na świadczenie zdrowotne, wówczas skorzystają - jeśli zajmują się dziećmi - z zasiłku opiekuńczego, który wypłacamy dzisiaj rodzicom opiekującym się dziećmi, które nie mogą iść do szkoły".

Zdaniem sądu apelacyjnego nawet w sytuacji, kiedy między rozwiedzionymi istniała po rozwodzie i trwała aż do śmierci byłego małżonka rzeczywista więź materialna i duchowa, była żona może domagać się przyznania renty rodzinnej po nim tylko wówczas, gdy w chwili jego śmierci miała prawo do alimentów

Kliknij: cz\ytaj więcej

 
koronawirus - jak zapobiec PDF Drukuj Email
sobota, 14 marca 2020 15:38

Dlaczego w profilaktyce koronawirusa ważne jest mycie rąk?

Koronawirus jest osłonięty błoną tłuszczową (lipidową). Dlatego można mu zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak zwykłe mydło, alkohol minimum 60–70%, preparaty do dezynfekcji.

Jakie są objawy koronawirusa?

Przebieg zakażeń koronawirusem jest zróżnicowany - od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego, po ciężkie zapalenie płuc, a nawet niewydolność wielonarządową oraz wstrząs septyczny. Najczęściej objawami koronawirusa są: kaszel, duszności, temperatura ciała powyżej 38 0C, ból mięśni. 

Jak przenosi się koronawirus?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najczęściej przez kaszel, kichanie i rozmowę. Może też być przenoszony pośrednio przez dotyk. Dlatego tak ważne jest mycie rąk.

Jak zapobiegać koronawirusowi?

Często myj ręce

Należy często myć ręce wodą z mydłem. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba je dezynfekować środkami na bazie alkoholu (minimum 60-70%). Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Koronawirus może przebywać na różnych powierzchniach i przenosić się przez ich dotyk. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękoma może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie, których dotykasz

Miejsca, z których często korzystasz, powinny być starannie dezynfekowane. Regularnie przecieraj wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym biurka, lady, stoły, klamki, włączniki światła i poręcze.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole przy posiłku i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować 1– 2 metry odległości od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Potem należy jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (minimum 60-70). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Zdrowo się odżywiaj i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij około 2 litrów płynów (najlepiej wodę mineralną).

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Nie ulegaj panice. Staraj się postępować racjonalnie w walce z koronawirusem. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu SanitarnegoMinisterstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

 
Działalność biura Stowarzyszenia zamknięta do odwołania !! PDF Drukuj Email
piątek, 13 marca 2020 17:35

Informujemy, że w związku z aktualną sytuacją dotyczącą koronawirusa oraz decyzją władz miasta Bielska-Białej o podjęciu wszelkich możliwych działań o charakterze profilaktycznym, które zapobiegną jego ewentualnemu rozprzestrzenieniu się, spotkania, dyżury i działalność naszego Stowarzyszenia, oraz siedziba Stowarzyszenia przy ul.Schodowej 5 zostaje zamknięta do odwolania.Możliwy tylko kontakt telefoniczny i mailowy.

Mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Telefon:790-721-224 

 
Najbliższy dyżur poradnictwa obywatelskiego-11.03 .Konieczna wcześniejsza rejestracja ! PDF Drukuj Email
czwartek, 05 marca 2020 12:43

  Uwaga
Zapraszamy wszystkich chętnych na dyżur poradnictwa obywatelskiego                         w dniu 11.03. od godz.12.30-14.30
w siedzibie Stowarzyszenia -ul.Schodowa 5 Bielsko-Biała.

Obowiązkowa rezerwacja telefoniczna pod nr. 692240734,oraz wysłanie maila na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  z krótkim opisem sprawy. Nie wysyłając maila, nie rejestrując się telefonicznie nie zostaniesz przyjęty !!

Zgłoszenia przyjmujemy najpóźniej do 9.03.

Obowiązuje wczesniejsze zgłoszenie telefoniczne i maliowe.  

Pamietaj szanuj nasz czas, bo działamy na zasadzie wolontariatu.

Przygotuj potrzebne dokumenty i opis sprawy.

Informujemy również, że nie  będziemy przechowywać żadnych dokumentów a  wszystkie  ankiety wypełnione po udzielonej poradzie zostaną zniszczone. Przed udzieleniem porady wymagana zgoda RODO. Zgłaszając się do nas automatycznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobywch potrzebnych do udzielenia poradnictwa obywatelskiego. 

Pomoc prawna świadczona jest będzie z urzędu /©123RF/PICSEL

 
KIS: Wina, choćby częściowa, wyklucza koszt PDF Drukuj Email
wtorek, 10 marca 2020 19:24

Kara umowna nie jest kosztem uzyskania przychodów bez względu na to, czy odpowiedzialność podatnika kształtowała się na zasadzie winy, czy ryzyka – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

 

O interpretację wystąpił przedsiębiorca zajmujący się układaniem posadzek. Na początku 2020 r. przelał kontrahentowi 250 tys. zł tytułem kary umownej, zgodnie z ugodą sądową. Przedsiębiorca chciał ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wyjaśnił, że tylko częściowo ponosi winę za wadliwe wykonanie posadzki, a wypłacona kwota wyczerpuje w całości roszczenia kontrahenta.

O interpretację wystąpił przedsiębiorca zajmujący się układaniem posadzek. Na początku 2020 r. przelał kontrahentowi 250 tys. zł tytułem kary umownej, zgodnie z ugodą sądową.

Kliknij: czytaj więcej 

 
Nie można skazać za „około”. Gdy w grę wchodzi przestępstwo przeciwko mieniu, sąd musi precyzyjnie określić wartość tegoż mienia PDF Drukuj Email
wtorek, 10 marca 2020 19:20

Stwierdził tak Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sprawa dotyczyła mężczyzny skazanego za oszustwo, który posługiwał się nieprawdziwymi dokumentami. W ten sposób bezprawnie uzyskał on około 164 820 zł. No właśnie – około.

Wyrok rażąco niesprawiedliwy

Sąd pierwszej instancji skazał mężczyznę (wymierzając karę łączną) na dwa lata i sześć miesięcy pozbawienia wolności. Apelację od tego rozstrzygnięcia wywiódł obrońca oskarżonego. Okazała się ona częściowo zasadna, choć nie poskutkowała zmianą orzeczonej kary. W czym rzecz? Otóż sąd okręgowy nie był w stanie określić precyzyjnie wartości mienia związanego z oszustwem. Wskazał więc jego przybliżoną kwotę. To jednak – w ocenie wyższej instancji – niedopuszczalne.

Sprawa dotyczyła mężczyzny skazanego za oszustwo, który posługiwał się nieprawdziwymi dokumentami. W ten sposób bezprawnie uzyskał on około 164 820 zł. No właśnie – około.

Kliknij tutaj: czytaj więcej 

 
Wysłuchanie publiczne ws. projektu zmian w ustawie o KRS PDF Drukuj Email
czwartek, 05 marca 2020 11:18

Zgodnie z projektem nowi członkowie Rady mieliby być wybierani nie przez Sejm, lecz przez samych sędziów. W skład Rady weszliby: jeden sędzia Sądu Najwyższego wybierany przez sędziów tego sądu, jeden sędzia sądu powszechnego wybierany przez sędziów sądów apelacyjnych, dwóch sędziów sądów powszechnych wybieranych przez sędziów sądów okręgowych, ośmiu sędziów sądów powszechnych wybieranych przez sędziów sądów rejonowych, jeden sędzia sądu wojskowego wybierany przez sędziów sądów wojskowych, jeden sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego wybierany przez sędziów tego sądu oraz jeden sędzia wojewódzkiego sądu administracyjnego wybierany przez sędziów tych sądów.

 Wysłuchanie publiczne w Senacie 2020-03-05- ogądaj- kliknij tutaj 
Połączone senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zdecydowały we wtorek o wysłuchaniu publicznym ws. senackiego projektu zmian w ustawie o KRS. Odbędzie się ono 3 marca.
 
PIT za 2019 r. Ulga dla młodych. Jak wypełnić formularz PIT 37 PDF Drukuj Email
środa, 04 marca 2020 19:07

Od 1 sierpnia 2019 r. podatnicy do 26 roku życia zatrudnieni na etacie lub zleceniu są zwolnieni z podatku dochodowego. Jak mają rozliczyć „zerowy PIT” z urzędem skarbowym?

Wprowadzenie ulgi dla młodych powoduje, że podatnicy do ukończenia 26. roku życia są zwolnieni z podatku od przychodów ze stosunku pracy (także stosunku służbowego, spółdzielczego i pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia, do wysokości określonego limitu. Preferencja obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. Za pięć miesięcy 2019 r. limit wynosi 35 636,67 zł, w całym 2020 r. będzie to 85 528 zł.Nowa preferencja bywa określana hasłami "bez PIT dla młodych" lub "zerowy PIT dla młodych". Czy beneficjenci ulgi muszą w ogóle składać zeznanie roczne PIT? Co do zasady z zarobków zwolnionych od podatku nie trzeba się rozliczać z fiskusem, ale mimo to w praktyce w wielu przypadkach także młodzi podatnicy muszą to zrobić – przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie przychody są objęte zwolnieniem.
 
Wspólnoty mieszkaniowe: Nie wszyscy głosowali, uchwała do podważenia PDF Drukuj Email
środa, 04 marca 2020 17:59

Czy jeśli nie wszystkim członkom wspólnoty mieszkaniowej zapewniono możliwość zagłosowania w trybie obiegowym, przyjęte uchwały należy uchylić? To zależy od okoliczności danej sprawy i tego, czy sposób procedowania miał wpływ na decyzję – tak można podsumować odpowiedź Sądu Najwyższego na pytanie zadane przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Źródłem sprawy był konflikt w pewnej sopockiej wspólnocie. Członek jej zarządu, będący właścicielem lokali: mieszkaniowego oraz użytkowego, chciał uzyskać zgodę na sprzedaż alkoholu. Po przygotowaniu projektów stosownych uchwał oraz uzyskaniu odpowiednich upoważnień rozpoczął zbieranie głosów. Dzwonił do członków wspólnoty prosząc ich o poparcie i po rozmowie wysyłał e-mail z dokumentami. Po uzyskaniu większości (59,17 proc. udziałów w nieruchomości wspólnej) głosów na „tak” procedurę zakończył, uznając, że uchwały zostały podjęte.
W przypadku wspólnoty z Sopotu większość głosów była „za” uchwałą, więc głosy reszty nic by nie zmieniły
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 165


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure