sobota, 23 września 2023
W Bydgoszczy sędzia zgwałcił sędzię PDF Drukuj Email
środa, 29 kwietnia 2020 13:08

sąd, sędzia, wymiar sprawiedliwościW środowisku sędziowskim w Bydgoszczy zawrzało. Sędzia tamtejszego Sądu Rejonowego miał zgwałcić sędzię, swoją koleżankę z pracy. Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej złożył właśnie wniosek do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchylenie mu immunitetu. Prokurator Ewa Bialik, rzecznik prasowy PK, zdradziła "Super Expressowi", że wystąpiono również o jego areszt oraz dodała, ile lat więzienia grozi mu za ten czyn.

Więcej se.pl

 

 
Czym się różni kara z sanepidu od mandatu policji za złamanie obostrzeń w związku z koronawirusem PDF Drukuj Email
wtorek, 28 kwietnia 2020 11:49

Za łamanie restrykcji nałożonych w związku z epidemią może grozić mandat lub kara administracyjna wymierzona przez inspektora sanitarnego. Ta druga jest na ogół surowsza i natychmiast egzekwowana 

Rzecznik dostał skargę od osoby, na którą nałożono 5 tys. zł kary administracyjnej za złamanie kwarantanny. Dowodem dla sanepidu – jak podaje RPO – była informacja z policji, że osoba ta nie odebrała o godz. 22.00 telefonu od policjanta, tymczasem zainteresowany twierdził, że był w domu, tylko wyciszył telefon i poszedł spać. "Teraz kara zostanie mu ściągnięta z konta – jedyne, co może zrobić, to odwołać się" – radzi RPO.

Rzecznik informuje, że na odwołanie się jest 14 dni. "Co prawda specustawa koronawirusowa zatrzymała bieg terminów, ale w tym wypadku zwlekanie nie ma sensu. Im wcześniej złoży się odwołanie, tym wcześniej będzie się nim mógł zająć organ II instancji. Odwołanie wnosi się do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Jeśli decyzję wydał państwowy powiatowy inspektor sanitarny, drugą instancją jest państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Jeżeli decyzję wydał w I instancji wojewódzki inspektor, to organem II instancji jest główny inspektor sanitarny" – czytamy w komunikacie.

Więcej Gazeta Prawna

 
Ostrożne rozmrażanie sądów. Od połowy maja ruszy wymiar sprawiedliwości PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 kwietnia 2020 20:58

Rezygnacja z zawieszenia biegu terminów procesowych, więcej posiedzeń niejawnych oraz szersze wykorzystanie środków porozumiewania się na odległość, by można było rozpoznawać sprawy. To kluczowe założenia pakietu sądowego, który ma znaleźć się w specustawie, nazywanej tarczą 3.0. Dziś rząd będzie kontynuował nad nią prace. Ostateczny kształt rozwiązań może się zatem jeszcze zmienić.Dla wielu osób najważniejsza informacja jest taka: od 15 maja ponownie zaczną biec terminy w postępowaniach sądowych (w tym sądowoadministracyjnych), egzekucyjnych, karnych, karnoskarbowych oraz w postępowaniach w sprawach o wykroczenia. Od tej daty terminy, które wcześniej nie biegły, zaczynają swój bieg, a te, które zostały zawieszone na mocy art. 15zzs specustawy koronawirusowej – biegną dalej. O ile − jak słyszymy w MS − sytuacja epidemiczna się istotnie nie zmieni. Założenie jest takie, że korekty co do terminów mógłby wprowadzać minister sprawiedliwości w rozporządzeniu.

prawo, koronawirus

Czytaj więcej:kliknij 

 
Rząd ułatwi zwolnienia. Projekt nowej tarczy przewiduje prostszy tryb cięcia etatów PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 kwietnia 2020 11:48

Takie rozwiązania zakłada projekt kolejnej wersji tarczy antykryzysowej. Przewiduje on ułatwiony tryb cięcia etatów w okresie stanu epidemii. Wystarczającą przyczyną zwolnienia będzie to, że pracownik posiada inne, dodatkowe źródło utrzymania (np. emeryturę, rentę, drugi etat lub prowadzi działalność gospodarczą). W takich przypadkach firma nie będzie musiała przeprowadzać procedury zwolnień grupowych – nawet jeśli zwolni w ten sposób np. połowę załogi – i nie będzie musiała wypłacać odpraw. Na takich samych zasadach będzie mogła też zmieniać warunki zatrudnienia (czyli np. obniżać pensje).

Bardzo istotnym ułatwieniem dla pracodawców będzie także zawieszanie postanowień układów zbiorowych, porozumień i regulaminów, programów dobrowolnych odejść itp. Zawierają one wyłącznie rozwiązania korzystniejsze dla zatrudnionych niż kodeks pracy (np. gwarancje zatrudnienia przez określony czas). W projekcie znalazła się też zapowiadana już wcześniej możliwość przymusowego wysyłania pracowników na zaległy urlop (do 30 dni) oraz ten przysługujący za obecny rok kalendarzowy (do połowy wymiaru przysługującego zatrudnionemu, czyli np. na 13 dni, jeśli zatrudnionemu przysługuje 26 dni urlopu). Jednocześnie rozszerzone zostanie prawo do ubiegania się o dopłaty do pensji na utrzymanie etatów. Dofinansowane mają być płace także tych osób, które nie zostaną objęte przestojem lub skróconym czasem pracy.

Organizacje pracodawców z rezerwą oceniają niektóre z tych rozwiązań a część z nich chwalą (np. dotyczące urlopów). − Firmy pilnie potrzebują rozwiązań uelastyczniających zarządzanie pracą w okresie pandemii – tłumaczy prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Zdecydowanie przeciwne są związki zawodowe. − Planowane zmiany naruszają konstytucję, konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy i prowadzą do likwidacji organizacji związkowych w firmach. Nie godzimy się na to – mówi anonimowo jeden z działaczy NSZZ „Solidarność”.

Czytaj całość:kliknij tutaj 

 
Tylko tak będziemy żyć w sprawiedliwej Polsce PDF Drukuj Email
sobota, 25 kwietnia 2020 19:14


Stop ordynacji proporcjonalnej do sejmu.

 

 

Tylko ordynacja większościowa.

 


Stop sługusom partii politycznych. 

 

Otrzeźwiejmy !!!

 

 

 
Przypominam nową ustawę z 2018 r. o komornikach bo wielu z was będzie miało za niedługo z nią do czynienia. PDF Drukuj Email
piątek, 24 kwietnia 2020 08:53

Przypominam nową ustawę z 2018 r. o komornikach bo wielu z was będzie miało za niedługo z nią do czynienia.
Wtedy wszystkie partie były za łącznie z PO- PIS - Nowoczesna. Tym samym jak widać dziwne koalicje są możliwe.Tylko sam z mównicy starałem się ją zdemaskować. Niestety lobby komornicze dotarło wszędzie. A więc chodżcie nadal obywatele na wybory głosujcie na partie a ja twierdzę że kluczem do zmian jest zmiana ordynacji wyborczej i jeden poseł w jednym małym okręgu z drastycznym ograniczeniem kosztów kampani wyborczej.

Oto treść mojego stanwiska w sprawie ustawy o komornikach:

Ustawa o komornikach to ustawka z komornikami.
Powoduje, że państwo polskie stanie się lichwiarzem, bo zarabiać będzie na nieszczęściu dłużników i wierzycieli! Co to ma znaczyć?! Jaki interes ma państwo, że podwyższa opłaty komornicze?! Obiecywaliście ludziom obniżenie kosztów komorniczych, a mamy podwyżkę!

Celem pracy komornika jest zaspokojenie wierzyciela. Jednak aby cel ten zrealizować dłużnik musi posiadać realną możliwości spłaty długu. Jeśli obciążymy go zbyt wysokimi kosztami sądowo – komorniczymi, to pozbawiamy go możliwości spłaty wierzyciela. Celu tego nie spełniają uchwalone akty prawne.

Sejm uchwalił 28 lutego br. dwie ustawy, przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości:
• ustawę o komornikach
• ustawę o kosztach komorniczych.

W ustawie o komornikach , która zawiera 303 artykuły wprowadzono wiele dobrych zmian, ale także jedną fatalną – która dla dłużnika i wierzyciela będzie najistotniejsza.

 

 

Więcej…
 
Apelujemy: otwórzcie granicę dla pracowników. PDF Drukuj Email
piątek, 24 kwietnia 2020 09:00

 

 
Obraz może zawierać: tekst „OTWÓRZCIE GRANICĘ OTEVRETE HRANICI”
 

 

 
Zdanie Jerzego Jachnika w sprawie wyborów Prezydenta RP PDF Drukuj Email
czwartek, 23 kwietnia 2020 12:10

Moje zdanie w sprawie wyborów Prezydenta RP

 

Osobiście jest mi obojętne czy wybory odbędą się w maju 2020 r. czy też za dwa lata. Uważam, że najgorszym wyjściem jest przeprowadzenie wyborów za rok w maju 2021 r.

I nie chodzi mi o zapisy konstytucyjne art, 228 czy czy też art. 232 - na który powołuje się Borys Budka ale o przyszłość obywateli RP. I dziwię się że tak nieodpowiedzialne propozycje składa były minister sprawiedliwości i radca prawny.

 

Od trzech tygodni wszystkie telewizje z udziałem polityków bombardują nas obywateli wyborami Prezydenta RP. Pomijam, że Prezydent RP pomimo że ma największy mandat zaufania społecznego (wybierany jest w wyborach powszechnych), to bez poparcia partiokratycznego sejmu nic nie może. Inicjatywa ustawodawczą i veto prezydenta zawsze może odrzucić sejm.

 

Zatem zastanawiać musi skąd taka zażarta walka i idiotyczne często argumenty partiokracji obu stron.

Otóż jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. W Polsce będzie wielki kryzys gospodarczy, wielkie bezrobocie, bankructwa i ubożenie społeczeństwa. Wielu straci dorobki życia bo nie będą w stanie spłacać kredytów. Ale też wielu zbije fortuny. Bo o tym kto, jakie, kiedy i po co dostanie wielomilionowe dotację będą decydować politycy nie mający większego pojęcia o gospodarce. Zaś w ślad za tymi decyzjami będą stały koperty z łapówkami - bo dla wszystkich dotacji nie będzie. Ale o tym cisza.

 

Więcej…
 
Jakich sądów chcą Polacy? Czy PIS oddał sądy obywatelom. PDF Drukuj Email
środa, 22 kwietnia 2020 11:47

Jakich sądów chcą Polacy? Czy PIS oddał sądy obywatelom.

Środowiska opozycji skupione wokół Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zarówno w Sejmie, jak i w publicznych wystąpieniach prezentują pogląd, że jedynym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań. Jako receptę podnosili zwiększenie zatrudnienia asystentów, wprowadzenie drobnych zmian proceduralnych i informatyzację sądów. Nie można się z taką diagnozą zgodzić. Z kolei strona rządowa w swych zmianach skupiła na przejęciu kontroli nad obecnie źle funkcjonującymi sądami. Rozwiązania te z niewielkimi wyjątkami np. losowanie spraw – nie mogą rościć sobie prawa do określenia „reforma sądownictwa”. Powołanie 400 dyrektorów sądów, ustawa kodeks postępowania karnego, droga do zawodu prokuratora i sędziego przez szkołę sędziów i prokuratorów, partyjna KRS i partyjny SN - to kolejna zapaść polskiego sądownictwa i jeszcze większa bezkarność prokuratury. Do władzy i awansów dojdą polityczne miernoty. Byłem i jestem zwolennikiem „zaorania” sądów i prokuratury ale po to, aby oddać je pod kontrolę społeczną a nie kontrolę partyjną.

 

W mojej ocenie koniecznym jest:

Więcej…
 
Sprawdź pracowniku ile okrada Cię ZUS i fiskus PDF Drukuj Email
środa, 22 kwietnia 2020 11:33

Jestem za - aby pracownicy otrzymywali pieniądze które ponosi pracodawca i sami odprowadzali ZUS i PIT. Wtedy w końcu dowiedzieli by się jak drogie mamy państwo.

 

 

Koszt płacy pracodawcy

 

płaca 2000 zł. netto - pracodawca: 3347,01 zł.


płaca 3000 zł. netto - pracodawca: 5077,93 zł


płaca 4000 zł. netto - pracodawca: 6808,88 zł.


    płaca 6000 zł. netto - pracodawca: 10 270, 74 zł.

 
Szanowni Pokrzywdzeni - PILNE !!! PDF Drukuj Email
środa, 22 kwietnia 2020 09:43
Szanowni pokrzywdzeni.
Wysłaliśmy do was emailami ankietę. Prosimy o szybkie wypełnienie i przekazanie zwrotnie na podane emaile. Im więcej będzie ankiet tym bardziej prawidłowe będą wyniki.

Treść ankiety:

Ankieta nt. ustroju wymiaru sprawiedliwości
(prosimy o wybór jednej odpowiedzi)

1. Czy obywatele powinni uczestniczyć w wyborze kandydatów na sędziów ?
a) Nie. Sędziów powinni wybierać tylko środowiska sędziowskie – tak jak do tej pory.
b) Tak – obywatele powinni mieć wpływ na wybór sędziów.
c) Nie mam

2. Czy kandydat na sędziego powinien posiadać doświadczenie i staż w innych zawodach prawniczych ( adwokat, radca prawny, prokurator)
a) Tak. Kandydat na sędziego powinien mieć doświadczenie życiowe oraz staż zawodowy jako prawnik w innym zawodzie prawniczym. Minimum 10 lat powinien pracować jako prawnik.
b) Nie – sędzią może być mianowany absolwent wydziału prawa tuż po studiach.
c) Nie mam zdania

3. Czy sędzia, którego wyroki zostały uchylone przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, powinien ponosić konsekwencje dyscyplinarne i finansowe?
a) Tak
b) Nie
c) Nie ma

4. Czy do polskich sądów powinna być wprowadzona ława przysięgłych złożona z obywateli - która orzekałaby o winie ?
a) Tak
b) Nie
c) Nie mam zdania

5. Czy do polskiego systemu sądowego powinno się wprowadzić instytucję sędziego pokoju – wybieranego przez mieszkańców gminy (powiatu) do rozstrzygania prostych spraw np. o wykroczenia?
a) Tak
b) Nie
c) Nie mam zdania

6. Czy 15 sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa powinni wybierać:

a) wyłącznie sędziowie
b) wyłącznie posłowie
c) obywatele w głosowaniu powszechnym po przedstawieniu osiągnięć kandydatów;
d) Nie mam zdania

7. Jak powinien być wybierany Prokurator Generalny ?

a) Tak jak dotychczas powinien to być Minister Sprawiedliwości
b) Prokuratora Generalnego powinna wybierać Krajowa Rada Sądownictwa
c) Prokuratora Generalnego powinni wybierać obywatele w głosowaniu powszechnym
d) Nie mam zdania

8. Czy powinna zostać powołana specjalna komisja (np. komisja sejmowa) do szczegółowego zbadania skarg obywateli na wymiar sprawiedliwości?
a) Tak
b) Nie
c) Nie mam zdania

Ankieta jest efektem Konferencji dla poszkodowanych zorganizowanej w Sejmie w dniu 18 lutego 2020 r. pod auspicjami wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego.
Oprac. Jerzy Jachnik, Janusz Sanocki

Wypełnione ankiety prosimy przesyłać na adres:
1. Janusz Sanocki, Stowarzyszenie Komitet „Przywrócić Prawo” – ul. Prudnicka 3, 48-304 Nysa lub jako kopię w formacie word na adres mailowy:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
lub
2. Jerzy Jachnik, Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu – Schodowa 5, 43-300 Bielsko-Biała mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
UOKiK sprawdza zasady oferowania wakacji kredytowych przez banki PDF Drukuj Email
wtorek, 21 kwietnia 2020 17:26

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprawdza zasady, na jakich banki udzielają wakacji kredytowych - poinformował w środę Urząd. Do UOKiK docierają sygnały, że niektóre banki próbują wykorzystywać trudną sytuację, w jakiej znaleźli się klienci z powodu epidemii koronawirusa.

 

"Podstawą interwencji jest monitoring rynku oraz sygnały od kredytobiorców. Wiele osób w związku z epidemią koronawirusa jest w trudnej sytuacji finansowej i korzysta z odroczenia spłaty rat kredytowych – czyli tzw. wakacji kredytowych. Jest to oferta banków, z którą mogą się wiązać późniejsze problemy dla konsumentów. Otrzymane przez Urząd sygnały wskazują, że niektóre banki próbują wykorzystywać trudną sytuację, w jakiej znaleźli się klienci. Oczekuję większej wrażliwości ze strony sektora bankowego i natychmiastowej zmiany niektórych praktyk" - powiedział cytowany w środowym komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zdaniem prezesa UOKiK może ono naruszać dobre obyczaje, gdyż wymusza na słabszej stronie umowy złożenie oświadczenia nie mającego bezpośredniego związku z celem podpisania aneksu, którym jest odroczenie spłaty kredytu.

Kliknij tutaj:czytaj więcej 

 
Obowiązek zakrywania ust i nosa. MZ opublikowało projekt rozporządzenia PDF Drukuj Email
wtorek, 14 kwietnia 2020 15:49

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek projekt rozporządzenia mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania ust i nosa w związku z epidemią.

 

Projekt zakłada, że od 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki podczas przebywania w środkach publicznego transportu zbiorowego i w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, a także w czasie przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach.Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

 

 
Zwolnienie ze składek ZUS. Firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników skorzystają, ale tylko częściowo PDF Drukuj Email
wtorek, 14 kwietnia 2020 15:46

Obecnie obowiązujące przepisy dają niektórym przedsiębiorcom prawo do ubiegania się o zwolnienie ze składek za trzy miesiące (od 1 marca do 31 maja 2020 r.). Są to osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność przed 1 lutego 2020 r., opłacają składki na własne ubezpieczenie i mieszczą się w limicie przychodów (15 681 zł) oraz płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, w tym także osoby zatrudnione w firmie.

Eksperci zwracali jednak uwagę, że taka konstrukcja przepisów zaburza konkurencję. Różnica między płatnikami, którzy zatrudniają osiem osób, a tymi, którzy mają 11 pracowników, często jest bowiem żadna.

Dlatego rząd przygotował zmianę w przepisach o tarczy antykryzysowej, w której przewidywał, że ze wsparcia będą mogły skorzystać także podmioty z załogą liczącą do 49 osób. Zwolnienie w takich firmach objęłoby jednak tylko dziewięciu ubezpieczonych. Rozwiązanie to także spotkało się z krytyką i ostatecznie rząd przyjął we wtorek inną koncepcję.

 

Czytaj więcej:kliknij tutaj 

 
Życzenia Wielkanocne 2020 r. PDF Drukuj Email
niedziela, 12 kwietnia 2020 10:11
Wielkanoc jest w tym roku nieco inna. Choć na odległość, lecz zawsze rodzinna.
Życzę wszystkim wesołych świąt Wielkiej Nocy.
Jerzy Jachnik

 
Maskomat na moście na Białej. Tam otrzymasz maseczkę na wirusa - foto PDF Drukuj Email
środa, 08 kwietnia 2020 18:24

Na moście na Białej obok pomnika Reksia w Bielsku-Białej powstał "Maskomat". Akcja ma zachęcić do dzielenia się maseczkami ograniczającymi ryzyko zakażenia koronawirusem drogą kropelkową. Na sznurkach z klamerkami pomysłodawcy wywiesili kilkanaście maseczek. W ciągu kilkunastu minut zniknęły wszystkie.

Jak przekazał nam jeden z pomysłodawców, lekarz ortopeda Wojciech Solecki, pomysł jest efektem powstania strony www.maskapolka.pl "kojarzącej" producentów maseczek i ich odbiorców. Można na niej znaleźć i dodać zarówno osoby i firmy szyjące ten deficytowy towar, jak i punkty, gdzie maseczki można odebrać. Poprzez stronę zgłaszać się mogą instytucje potrzebujące pomocy.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez pomysłodawców, maseczki powinny być szczelnie zapakowane w woreczek foliowy wraz z instrukcją przygotowania do użycia tj. wyprania jej i wyprasowania.

Maskomat na moście na Białej. Tam otrzymasz maseczkę na wirusa - foto

Kliknij tutaj: czytaj więcej 

 
15 rzeczy ,których nauczyliśmy się w ciągu ostatnich dni PDF Drukuj Email
niedziela, 05 kwietnia 2020 11:52

Obraz może zawierać: ocean i tekst

 
Prezes UOKiK: nawet 5 mln zł kary za nieuzasadnione podnoszenie cen PDF Drukuj Email
niedziela, 05 kwietnia 2020 11:47

Według prezesa nowe przepisy odpowiadają nadzwyczajnej sytuacji. Jak powiedział, obecnie wielu przedsiębiorców nieuczciwie nadużywa swobody do ustalania cen towarów. "Ustalenie cen maksymalnych dla niektórych produktów w drodze rozporządzenia to rozwiązanie ostateczne, którego przedsiębiorcy mogą jeszcze uniknąć rezygnując z negatywnych zachowań rynkowych" - podkreślił. Dodał, że jeśli się tak nie stanie, to mogą oczekiwać wydania rozporządzenia, "a kolejnego dnia instytucje wskazane przystąpią do sankcjonowania tego typu praktyk godzących w konsumentów". "Odpowiednie inspekcje dostały nowe uprawnienia pozwalające ukrócić nieuczciwe zachowania przedsiębiorców w stanie epidemii, w tym sankcje wynoszące od 5 tys. zł do 5 mln zł za tego typu działania. Mogą je nakładać inspekcje: sanitarna, farmaceutyczna, jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz handlowa" - zaznaczył.

Kliknij tutaj : czytaj więcej 

 
statystyki MS: Zawieszenie bądź wstrzymanie terminów procesowych nie ma mocy wstecznej PDF Drukuj Email
niedziela, 05 kwietnia 2020 11:43

Ustawa przewiduje w związku z tym wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu terminów przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia, a także m.in. terminów procesowych i sądowych w postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych, postępowaniach egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych, w sprawach o wykroczenia, administracyjnych, egzekucyjnych w administracji, w postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie Ordynacji podatkowej i w kontrolach celno-skarbowych. Ponadto w okresie epidemii nie można wykonywać eksmisji z mieszkań.

Jak dodano, zgodnie z ogólną zasadą prawo nie powinno działać wstecz. "Dlatego terminy procesowe wskazane w specustawie, które biegły w dniu wejścia w życie ustawy tj. w dniu 31 marca 2020 r. - ulegają od dnia 31 marca 2020 zawieszeniu. Natomiast te, które miałyby rozpocząć swój bieg po tym terminie, biegu tego nie rozpoczną do czasu odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego" - głosi komunikat resortu.

Z kolei - według MS - "nadawanie mocy wstecznej przepisom dotyczącym biegu terminów procesowych mogłoby spowodować skutki niedające się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego, albowiem w wielu przypadkach mogło już dojść do nieodwracalnych skutków np. wykonania planów podziału sum uzyskanych z egzekucji, eksmisji z lokalu, wpisania podmiotów do rejestru".

Przepisy dotyczące wstrzymania nierozpoczętego i zawieszenia rozpoczętego biegu terminu procesowego, które stanowią część tzw. tarczy antykryzysowej, nie mają mocy wstecznej - zaznaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości w piątkowym komunikacie.

Czytaj kliknij więcej: 

 
Uwaga ,biuro zamknięte do odwołania !! PDF Drukuj Email
poniedziałek, 30 marca 2020 16:25

Informujemy, że w związku z aktualną sytuacją dotyczącą koronawirusa oraz decyzją władz miasta Bielska-Białej o podjęciu wszelkich możliwych działań o charakterze profilaktycznym, które zapobiegną jego ewentualnemu rozprzestrzenieniu się, spotkania, dyżury i działalność naszego Stowarzyszenia, oraz siedziba Stowarzyszenia przy ul.Schodowej 5 zostaje zamknięta do odwolania.Możliwy tylko kontakt telefoniczny i mailowy.

Wszystkich członków  naszego Stowarzyszenia będących seniorami  potrzebujących pomocy np.  zrobienia zakupów i pomocy,  prosimy o kontakt pod nr.tel.790-721-224 

Wszystkie spotkania,zajęcia,

warsztaty z powodu sytacji zostają zawieszone do odwołania.

Jesteśmy  dla Was

pod nr telefonów : 

tel. 661 218 950  

tel. 790 721 224

Mail:   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Stosujcie się do zaleceń Ministra Zdrowia .

Więcej informacji :kliknij tutaj 

 
Termin na złożenie PIT za 2019 r. Do kiedy trzeba rozliczyć i zapłacić podatek [WYJAŚNIAMY] PDF Drukuj Email
poniedziałek, 30 marca 2020 15:57

W związku z koronawirusem rząd obiecał wydłużenie terminu na złożenie zeznań rocznych PIT za 2019 r. Pojawiają się jednak sprzeczne komunikaty i pytania podatników. Do kiedy w końcu trzeba się rozliczyć? Czy po ustawowym terminie można również zapłacić podatek?

 

Od razu wyjaśniamy – zgodnie z aktualnym stanowiskiem Ministerstwa Finansów, PIT za 2019 r. będzie można bez żadnych konsekwencji złożyć do końca maja 2020. Podatnicy, którzy podczas rozliczania formularza dowiedzą się, że mają obowiązek dopłaty podatku, mogą wpłacić ją na swój mikrorachunek podatkowy również do końca maja 2020 r.

PIT bez sankcji do końca maja

Ustawowy termin na spełnienie tych obowiązków to co do zasady 30 kwietnia 2020 r. Z najnowszego (26 marca) komunikatu Ministerstwa Finansów wynika, że formalnie nie będzie on zmieniony, ale wobec podatników, którzy spóźnią się o miesiąc, nie będą wyciągane żadne konsekwencje. W opisie planowanych działań w ramach tzw. tarczy antykryzysowej MF zapowiada bowiem „Dłuższy czas na złożenie deklaracji PIT - Brak sankcji za złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku po terminie, jeśli nastąpi to do końca maja 2020 r.”

O przedłużenie terminu na złożenie PIT-ów na koniec maja mówili też w tym tygodniu ministrowie finansów Tadeusz Kościński i rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wcześniej komunikaty nie były tak spójne. Z niektórych informacji przekazywanych przez instytucje rządowe wynikało, że termin na PIT będzie wydłużony do końca czerwca (jak już wiemy, to nieaktualne), zaś w specustawie koronawirusowej ani projekcie jej nowelizacji nie ma zapisów na ten temat.

W opisie planowanych działań w ramach tzw. tarczy antykryzysowej MF zapowiada 'Dłuższy czas na złożenie deklaracji PIT - Brak sankcji za złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku po terminie, jeśli nastąpi to do końca maja 2020 r.'

Kliknij tutaj: czytaj więcej 

 
Posłowie łatają luki w tarczy. Jakie rozwiązania przyjęto dla pracodawców i pracowników PDF Drukuj Email
poniedziałek, 30 marca 2020 15:51

Taka zmiana znalazła się w przepisach przyjętych w sobotę przez Sejm. Zaproponowane przez rząd regulacje wywołały bowiem sporo wątpliwości. Chodziło o to, że zwolnienie z należności do ZUS przez trzy miesiące przysługuje, jeżeli płatnik składek jest m.in. mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1292). Problem w tym, że zgodnie z zawartą w tym akcie definicją jest nią firma, która zatrudniała średniorocznie mniej niż 10 pracowników.

Zdaniem dr. Tomasza Lasockiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego istniało zatem ryzyko wypaczenia przepisów. Zastosowanie tej definicji promowałoby bowiem przedsiębiorstwa, w których optymalizując koszty, zatrudniono pięciu pracowników i 15 zleceniobiorców. Takie firmy mogłyby skorzystać ze zwolnienia ze składek. Natomiast przedsiębiorcę zatrudniającego 20 osób na etatach ulga ominęłaby.

Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii.

Kliknij; czytaj więcęj 

 
Dołóż się do leczenia Ryszarda Gaspaskiego PDF Drukuj Email
sobota, 28 marca 2020 21:43
Pomóżmy naszemu koledze Ryśkowi Gasparskiemu. Jest jednym z nas pokrzywdzonych i zniszczonych przez wymiar niesprawiedliwości. Był w 2012 roku założycielem Ruchu Społecznego NIEPOKONANI2012 a póżniej był w stowarzyszeniu NIEPOKONANI Polska. Pokrzywdzeni w Polsce zróbmy zrzutę i pomóżmy Ryśkowi. Zasługuje na to. Pokaży naszą solidarność.
 
Kliknij link i wpłać. Bądż solidarny. 

 
Koronawirus wstrzymuje terminy procesowe PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 marca 2020 14:27

Strony nie będą musiały obawiać się, że nie uzyskają ochrony sądowej. Na czas epidemii bieg terminów zostanie zawieszony lub przerwany.

To tylko jedna z propozycji, jakie przygotował resort sprawiedliwości w ramach rządowego pakietu zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z dokumentu, do którego dotarł DGP, wynika również, że prezesi sądów apelacyjnych będą mogli wskazywać sądy, które będą rozpatrywać sprawy pilne za jednostki zamknięte z powodu COVID-19. Co więcej, będzie można delegować sędziego, ale tylko za jego zgodą i na czas określony, do innego sądu, jeżeli z powodu epidemii wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości.

– Żałuję, że resort znów nie skonsultował swoich pomysłów ze środowiskiem sędziowskim, które przecież najlepiej orientuje się w rzeczywistości sądowej. Rozumiem, że czas nagli, ale przecież na przesłanie naszych uwag i propozycji potrzebujemy nie więcej niż 24 h – deklaruje Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia.

Przygotowany przez resort projekt przewiduje wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu niektórych terminów na czas zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Jeżeli chodzi o prawo cywilne i administracyjne, to regulacja będzie dotyczyć m.in. terminów, od zachowania których uzależnione jest udzielenie ochrony prawnej przed sądem, a także terminów zasiedzenia, przedawnienia oraz przemilczenia. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ministerstwa w dokumencie nie znalazły się za to przepisy dotyczące biegu terminów przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary.

O przygotowanie rozwiązań, które zabezpieczyłyby prawo obywateli do sądu w okresie pandemii, apelowało do Ministerstwa Sprawiedliwości m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Jego zdaniem prawo to będzie naruszane na masową skalę, jeżeli nie zostaną wprowadzone rozwiązania ustawowe co do biegu postępowań sądowych.

kliknij tutaj :czytaj więcej 

 
Tarcza antykryzysowa: Zmiany w ZUS, podatkach, wymiarze sprawiedliwości [POZNAJ SZCZEGÓŁY] PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 marca 2020 14:23

Tarcza antykryzysowa ma ona ochronić zarówno firmy, jak i obywateli przed gospodarczym szokiem wywołanym epidemią koronawirusa. W projekcie nie brakuje jednak także punktów zapalnych.

 

Dzisiaj propozycja nowych przepisów, zwanych tarczą antykryzysową będzie konsultowana w ramach Rady Dialogu Społecznego. We wtorek specustawę powinien przyjąć rząd, a już w piątek trafi ona prawdopodobnie do prac parlamentarnych. Tam wywoła dużą dyskusję.

Rozstrzygnąć trzeba będzie np., czy pracodawca będzie musiał utrzymać zatrudnienie, aby skorzystać z dopłat do wynagrodzeń. Rząd przewiduje, że związkowcy będą blokowali rozwiązania, które doprowadzą do wzrostu bezrobocia. Jednakże firmy – przy warunku braku zwolnień – mogą nie być w stanie skorzystać z pomocy państwa.

Kolejnym punktem zapalnym jest pomysł pracodawców, aby na określony czas zawiesić zakaz handlu w niedzielę. Na razie projekt zakłada, że w ten dzień sklepy będą mogły jedynie zaopatrywać się w towar. Rząd dopuszcza okresowe przywrócenie handlu, ale w projekcie specustawy tego nie ujął. Bo przeciwko mogą być związki zawodowe, których presja doprowadziła do uchwalenia obowiązujących przepisów.

Poznaj szczegóły traczy antykryzysowej

kliknij tutaj:czytaj więcej 

 
Koronawirus w Polsce: Rząd zapłaci samozatrudnionym i pracującym na zleceniu. Sprawdź, ile PDF Drukuj Email
czwartek, 19 marca 2020 15:16

Pracownicy samozatrudnieni lub na umowie zlecenie mogą liczyć na wypłatę świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości ok. 2 tys. zł, czyli nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia - mówiła w środę na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Jadwiga Emilewicz przekonywała, że w ramach tego pakietu m.in. pracownicy samozatrudnieni lub na umowie zlecenie mogą liczyć na wypłatę "świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości około 2 tys. zł, czyli nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia bez względu na to, czy to jest umowa zlecenie, czy o dzieło". Dodała, że to jest "bezprecedensowy ruch, jaki nigdy nie został wykonany".

Rząd zakłada, że z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać około 2,2 mln osób, a koszt dla Funduszu Pracy wyniesie około 9 mld zł - wskazała minister. Dodatkowo - jak powiedziała szefowa MR - "jeśli osoby te przy swoich umowach opłacały składki na świadczenie zdrowotne, wówczas skorzystają - jeśli zajmują się dziećmi - z zasiłku opiekuńczego, który wypłacamy dzisiaj rodzicom opiekującym się dziećmi, które nie mogą iść do szkoły".

Zdaniem sądu apelacyjnego nawet w sytuacji, kiedy między rozwiedzionymi istniała po rozwodzie i trwała aż do śmierci byłego małżonka rzeczywista więź materialna i duchowa, była żona może domagać się przyznania renty rodzinnej po nim tylko wówczas, gdy w chwili jego śmierci miała prawo do alimentów

Kliknij: cz\ytaj więcej

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 165


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure