sobota, 15 czerwca 2024
Polski wymiar sprawiedliwości oceniany jako mniej niezależny niż średnio w UE  PDF Drukuj Email
sobota, 11 lipca 2020 17:43


Tylko 34 proc. badanych postrzega polski wymiar sprawiedliwości jako niezależny, a 55 proc. uważa, że sądy nie są niezależne - wynika z opublikowanego w piątek Eurobarometru. W skali całej Unii Europejskiej na niezależność sądownictwa od kilku lat wskazuje powyżej 50 proc. ankietowanych. Polska znajduje się pod tym względem na czwartym miejscu od końca w UE.

Polska znajduje się pod tym względem na czwartym miejscu od końca w UE. Niezależność sądownictwa nad Wisłą pozytywnie ocenia 34 proc. badanych w tym roku. Negatywnie zaś 55 proc. Gorsze zdanie o swoim wymiarze sprawiedliwości niż Polacy mają tylko mieszkańcy Włoch, Słowacji i Chorwacji.

W ciągu roku oceny w tym zakresie znacząco pogorszyły się. Od poprzedniego badania w Polsce o 12 punktów procentowych zwiększył się odsetek tych, którzy uważają, że niezależności wymiaru sprawiedliwości "bardzo mocno" szkodzi presja lub ingerencja ze strony rządu lub polityków. Uważa tak 59 proc. badanych. Średnio w UE takiego zdania jest 47 proc. ankietowanych i nastąpił w tym zakresie spadek o 1 punkt procentowy.

Kliknij tutaj-czytaj więcej 

Polski wymiar sprawiedliwości oceniany jako mniej niezależny niż średnio w UE 

 
NIW rozdaje projekty tylko dla swoich! PDF Drukuj Email
sobota, 11 lipca 2020 17:22

Dzisiaj wiem dlaczego nasz projekt w ramach programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO z Narodowego Instytutu Wolności - najpierw oceniono na maks. ilość punktów 50/50 , a następna to 41/50 i diametralnie ocena drugiego"eksperta" różniła się od pierwszego.Po prostu projekty i dotację musieli dostać swoi a nie niezależnie działające organizacje takie jak Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu.Po to stworzono Narodowy Instytut Wolności - który z wolnością przyznawania środków dla nie swoich nie ma nic wspólnego! Takimi sposobami nigdy nie stworzymy społeczeństwa obywatelskiego,ale przecież tej władzy nie zależy by społeczeństwo było mądre,kształtowało postawy obywatelskie i było niezależne od żadnych partii politycznych...

Prawie 400 mln na Narodowy Instytut Wolności. Rząd bez konsultacji uruchamia nowe programy i remontuje siedzibę Instytutu

Klilnij tutaj:czytaj więcej :

 
Można wzywać do bojkotu konsumenckiego. PDF Drukuj Email
piątek, 10 lipca 2020 15:03

Na kanwie sprawy Baldassi p. Francji (skarga nr 15271/16) Europejski Trybunał Praw Człowieka musiał się zmierzyć z pytaniem, czy akcje protestacyjne w postaci bojkotu konsumenckiego podlegają ochronie. Sprawa zbliżona jest do bojkotów, jakie miały miejsce w Polsce (np. piwa Ciechan czy też serwisu Allegro).Kolektyw działaczy związanych z organizacją Palestyna 68 rozpoczął we Francji kampanię „Bojkot, zbycie i sankcje”. Odbyła się ona w lipcu 2005 r. w odpowiedzi na budowę przez Izrael muru na terytoriach okupowanych. Działacze stali przed marketami z koszykami pełnymi izraelskich towarów, nawołując do ich bojkotu. Rozdawali przy tym ulotki i informowali, których produktów należy unikać. W kolejnych akcjach działacze namawiali do podpisania odpowiedniej petycji o zakazie sprzedaży izraelskich produktów.

W wyroku z 11 czerwca 2020 r. ETPC zauważył, że wezwanie do bojkotu stanowiło wyrażenie protestu z podżeganiem do zróżnicowanego traktowania

Kliknij tutaj:czytaj więcej 

 
Nic się nie zmieniło!! PDF Drukuj Email
środa, 08 lipca 2020 17:07

Magdalena Kostuchowska: Przeglądam właśnie archiwalne dokumenty Stowarzyszenia Przeciw Bezprawiu i znalazłam taką ulotkę z 2009 r.Czy coś się zmieniło ??Jednocześnie jestem pełna podziwu dla walki o praworządność i prawdę jaka podjęło wtedy Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu ,a Stowarzyszenie tworzyli i założyli konkretni ludzie tacy jak :Jerzy Jachnik,Krystyna Malec,Anna Lichy Gian Luigi Grazi i Krzysztof i Basia Musialscy, Marian Stefaniak.  wielu innych.Moi drodzy to kawał historii i ciężkiej walki okupionej mnóstwem pracy i wyrzeczeń, i dziś jedno jest pewne -takie organizacje jak nasza muszą istnieć by patrzeć władzy na ręce.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 
Skarga niezwyczajna. Jak prokurator generalny stanął po stronie inwestora z Cypru PDF Drukuj Email
poniedziałek, 06 lipca 2020 16:17

Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca prokuratora generalnego, zaangażował się w wieloletni spór inwestorów, duńskiego i cypryjskiego, dotyczący browaru Perła. Użycie przez państwo w takiej sprawie skargi nadzwyczajnej prawnicy uważają za bulwersujące.

Po raz pierwszy w historii prokurator generalny próbował doprowadzić do uchylenia prawomocnego wyroku dotyczącego sporu między akcjonariuszami. Jego zapał ostudził Sąd Najwyższy.
Spór toczy się od niemal 10 lat i dotyczy spółki Perła Browary Lubelskie. O pozycję w niej walczą dwaj duzi akcjonariusze: duński Royal Unibrew i zarejestrowana na Cyprze firma Marconia Enterprises.

Duńczycy twierdzili, że Marconia blokuje im dostęp do informacji o polskim przedsiębiorstwie i jego działaniach. A potem – że nie zostali prawidłowo zawiadomieni o zwołanym przez cypryjską firmę walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Perły. Było ono kluczowe, bo zdecydowano wtedy (w 2011 r.) o podwyższeniu kapitału, ale w taki sposób, który oznaczał, że udziały Royal Unibrew bardzo zmaleją, a Marconia przejmie pełną kontrolę. Duńczycy poszli do sądu. W 2016 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie orzekł prawomocnie na ich korzyść. Teraz jednak skargę nadzwyczajną postanowił w tej sprawie wnieść prokurator generalny, a konkretnie z jego upoważnienia Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca PG. Ostatecznie skarga została oddalona przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Dlaczego jednak prokurator generalny w ogóle zaangażował się w sprawę? Prawnicy, z którymi rozmawialiśmy, nie kryją zdumienia.

Mapa: Cypr

Kliknij -czytaj więcej 

 
Czy o taką prokuraturę i sądy walczymy ? Pomyśl czy głosować na PIS PDF Drukuj Email
niedziela, 05 lipca 2020 13:04
 
No i mamy próbkę demokracji w Polsce. Urząd Wojewódzki w Opolu wprowadził kilka lat temu bramki do kontroli obywateli. Każdy obywatel musi się wylegitymować i podać cel wejścia do urzędu. Takich bzdur nie widziałem jeszcze na szczęście w innych urzędach. Ale mogą być. Sprzeciwił się temu ówczesny poseł Janusz Sanocki. I jakie są efekty ? Otóż trzy zarzuty karne w tym wyjątkowo absurdalny to naruszenie nietyklaności cielesnej policjantów. Tymczasem z nagrań widać, że to policjanci wzięli posła pod ręce i wynieśli z urzędu. Poseł Sanocki nie stawiał fizycznego opru ani nie atakował policjantów. I to oni naruszyli nietykalność posła, którego chronił umunitet. Teraz grożą mu zarzutami. Im więcej tym lepiej - to taki styl obecnej prokuratury. Jak nie chwyci jeden zarzut to może drugi a jak nie drugi to może trzeci. Taka czeka nas niestety demokracja jeśli w rękach jednej partii i to rządzącej jest władza i prokuratura i sądy.

Podobny przypadek z prokuraturą w Bielsku-Białej. Kilka dmuchanych zarzutów, przeszukania, buta policji i prokuratury - kiedy sprawa nadaje się do umorzenia.

W drodze do ukatrupienia jest trzeci poseł, któremu prokuratura montuje akt oskarżenia za rzekome znęcanie ignorując stanowisko drugiej strony.

Mam takie dziwne przeświadczenie że PIS a właściwie Solidarna Polska rozprawia się obecnie z posłami K, 15, którzy nie poszli w jasyr do PIS.

Wracamy do czasów, kiedy z faktycznej ofiary robi się przestępcę.
 
 
 
 
 
 
Działania NGO-sów w czasie epidemii. Wyjaśnienia Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego PDF Drukuj Email
czwartek, 02 lipca 2020 14:09

Z początkiem czerwca weszło w życie rozporządzenie dotyczące "odmrażania" działań różnych podmiotów w czasie epidemii. Zapytaliśmy Departament Społeczeństwa Obywatelskiego, jakie zasady powinny stosować NGO-sy przy najczęstszych i najbardziej standardowych działaniach, jak spotkania czy codzienna aktywność w siedzibie. Poniżej publikujemy wyjaśnienia Departamentu.

 

Wśród pozostałych zasad bezpieczeństwa należy wymienić: 

  • Częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem (zgodnie z instrukcją) i dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Zachowanie bezpiecznej odległości między stanowiskami pracy (minimum 1,5 metra).
  • Zachowanie bezpiecznej odległości od innego rozmówcy, osoby postronnej, klienta (minimum 2 metry).
  • Ograniczenie bezpośrednich rozmów blisko siebie, twarzą w twarz.
  • Restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny oraz dobrych praktyk higienicznych (w przypadku spożywania posiłków).
  • Podczas kaszlu i kichania zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybsze usunięcie jej do zamkniętego kosza i umycie rąk.
  • Nie dotykanie dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
  • Jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń (nie zaleca się używania klimatyzacji)

Czytaj tutaj :kliknij więcej 

 
Spotkałeś takiego sędziego w Polsce ? PDF Drukuj Email
czwartek, 02 lipca 2020 12:14

https://www.youtube.com/watch?v=XlYmKnQWLIc&t=5s


 
Oświadczenie Janusza Sanockiego Prokuratura oskarża mnie fałszywie o pobicie policjantów PDF Drukuj Email
środa, 01 lipca 2020 17:32
Oświadczenie Janusza Sanockiego
Prokuratura oskarża mnie fałszywie o pobicie policjantów
Dzisiaj – 29 czerwca 2020 r. - prokurator Prokuratury Rejonowej w Opolu postawił mi 3 zarzuty karne.
Pierwszy – zniszczenia mienia. W dniu 5 sierpnia 2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu miałem wyrwać szybę z bramki którą wojewoda uniemożliwiał dostęp petentom do urzędu. Miałem wg pana prokuratora - tę szybę „rzucić o podłoże” co spowodowało jej rozbicie.
W rzeczywistości w tym dniu udawałem się do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego, która mieści się w budynku Urzędu Wojewódzkiego. Ze zdumieniem zobaczyłem, że wejście uniemożliwiają mi barierki oraz portierzy, którzy żądają ode mnie żebym się wylegitymował. Było to wg mnie działanie całkowicie bezprawne i kiedy po półgodzinnej dyskusji dyrektorka Urzędu Wojewódzkiego nie potrafiła mi podać podstawy prawnej legitymowania i uniemożliwiania wstępu do Delegatury KBW otworzyłem bramkę chcąc wejść – szybka z bramki rozpadła się w drobny mak. Niczego nie rzucałem o podłoże, a zdarzenie można najwyżej zakwalifikować jako przypadkowe uszkodzenie, a nie czyn ścigany z kodeksu karnego. Gotów byłem zresztą za to przypadkowe uszkodzenie zapłacić co zadeklarowałem pracownikom wojewody dając im mój do0wód osobisty do spisania danych. Teraz prokuratura stawia mi zarzut karny sugerując czyn o charakterze chuligańskim.
Drugi zarzut to „naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy”, którzy mnie w tym dniu wywlekli z holu urzędu, chociaż mówiłem, że czekam tylko na mój dowód osobisty, który dałem portierowi do spisania i zaraz sam wyjdę. Wiedzieli, że byłem wtedy posłem, a mimo tego zastosowali wobec mnie siłę. To policjanci naruszyli moją nietykalność o czym zawiadomiłem jeszcze tego samego dnia Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Wojewódzkiej w Opolu. Ja w żaden sposób nie dotknąłem nawet żadnego z funkcjonariuszy – był zresztą w internecie film z tego zdarzenia, na którym doskonale widać przebieg zajścia. Prokuratura nawet nie pofatygowała się, żeby ten film włączyć do akt sprawy.
Policjanci kłamią i fałszywie mnie oskarżają, a prokuratura opolska skwapliwie te oskarżenia ubiera w akt oskarżenia.
Trzeci zarzut dotyczy darzenia zupełnie z innego dnia, a mianowicie z 8 października 2019 kiedy podjąłem strajk okupacyjny opolskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w proteście przeciwko naruszeniu przez Kodeks Wyborczy konstytucyjnego prawa każdego obywatela do ubiegania się o mandat posła. Polski kodeks wyborczy uniemożliwia bowiem każdemu z nas indywidualne kandydowanie do Sejmu i uzależnia tym samym prawo do kandydowania od woli jednego z partyjnych kacyków.
Uważałem i nadal uważam to za kardynalne naruszenie naszych praw i w proteście podjąłem 8 października 2019 strajk okupacyjny biura Delegatury KBW. Przyznaję się do tego i jeśli trzeba to pójdę do więzienia.
Prokuratura stawiając mi zarzut „naruszenia miru domowego” Urzędu Wojewódzkiego jednocześnie odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko policjantom którzy wówczas – wiedząc, że jestem posłem - zatrzymali mnie siłą bez zgody Sejmu i wynieśli z gmachu urzędu. Tyle dobrze, że przynajmniej ci policjanci nie oskarżają mnie, że to ja ich nietykalność naruszyłem.
Dwa pierwsze oskarżenia są jawnie nieprawdziwe, a trzecie ignoruje moją motywację jaką był pokojowy protest przeciwko naruszaniu praw obywatelskich. Prokuratura specjalnie czekała z postawieniem zarzutów aż zakończy się kadencja Sejmu, żeby nie musieć zwracać się do Sejmu o wyrażenie zgody postępowanie. Takie oficjalne wystąpienie prokuratury nagłośniłoby sytuację i moje motywy – w pierwszym przypadku – arogancję pisowskiego wojewody, który – moim zdaniem - całkowicie bezprawnie ogranicza petentom dostęp do urzędu i kosztem dziesiątków tysięcy montuje w kierowanym przez siebie urzędzie zupełnie niepotrzebne bramki ograniczające ludziom dostęp, a także poddaje petentów bezprawnemu legitymowaniu.
Mam także prawo przypuszczać, że czekano z postawieniem mi zarzutów – w tym zupełnie nieprawdziwego o naruszeniu nietykalności policjantów – z chęci uniknięcia rozgłosu przy tak fałszywym oskarżeniu. A sprawa gdyby odbywała się w czasie gdy byłem posłem, niewątpliwie taki rozgłos by uzyskała.
Na marginesie pragnę przypomnieć, że czasach PRL też byłem oskarżany o niszczenie mienia. W 1981 roku kiedy kierowana przeze mnie nyska Solidarność rozkleiła w Nysie plakaty informujące o bezprawnym zatrzymaniu działaczy związku, oskarżano nas o „niszczenie elewacji”. Natomiast w lipcu 1982 podczas mojego internowania w więzieniu w Grodkowie, kiedy wraz z kolegami internowanymi wyłamaliśmy zamki z drzwi cel, ówczesny komendant ganił nas za niszczenie mienia - naszej wspólnej własności.
Kiedy zaś w kwietniu 1983 po zatrzymaniu mnie przez SB i milicję, na komendzie zostałem poturbowany przez jednego z milicjantów, ówczesna prokuratura też stanęła po stronie funkcjonariusza dając wiarę jemu, a nie mnie.
Jak widać działanie instytucji represji w państwie rządzonym przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę w dziwny sposób przypomina sytuację z czasów PRL.
I na kogo tu głosować?
Janusz Sanocki
Nysa dnia 29 czerwca 2020 r.
Janusz Sanocki: Poseł doskonały do burzenia tego, co sam zbudował
 
Sądzić się można nie tylko na sali. Więcej spraw rozstrzyganych przez internet w sądach polubownych PDF Drukuj Email
środa, 01 lipca 2020 17:29

Czas pandemii sprawił, że przedsiębiorcy chętniej godzą się na rozstrzyganie sporów przez internet. Jeden z sądów polubownych odnotował 10-krotnie większe zainteresowanie.

Podejmowane przez sądy powszechne próby prowadzenia rozpraw w trybie wideokonferencji napotkały liczne problemy, głównie techniczne. Inaczej jednak sytuacja wygląda w sądach polubownych. W nich sprawy nie tylko udaje się rozstrzygać w pełni przez internet, ale też ta forma zaczęła się podczas pandemii cieszyć dużo większą niż wcześniej popularnością.

– Nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnych danych, bo nie wiemy, w ilu umowach pojawiają się zapisy na nasz sąd, ale sądząc po skali zapytań, szacujemy, że zainteresowanie wzrosło nawet 10-krotnie. Pandemia pokazała, że możliwość rozstrzygania sporów w 100 proc. przez internet, bez wychodzenia z biura czy nawet domu, jest dodatkowym atutem, poza oczywiście szybkością orzekania – zauważa Robert Szczepanek, założyciel Ultima Ratio, Sądu Polubownego działającego przy Stowarzyszeniu Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

sąd rozprawy online

Z biura lub domu

Zalet sądzenia się przez internet jest niemało. Oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdami, łatwość przesyłania pism i składania innych dowodów, takich jak zdjęcia czy filmy, ale przede wszystkim czas. Ultima Ratio rozstrzyga spory najdalej w ciągu trzech tygodni, bywały jednak i takie, które kończyły się wyrokiem po tygodniu.

– Przyznaję, że nie byłem do końca przekonany do tej formy rozstrzygania sprawy. Wszystko przebiegło jednak nadzwyczaj sprawnie. To wygodne, że mogłem sądowi po prostu przesłać film z placu budowy i dołączyć zdjęcia pokazujące stan budynku. Zawnioskowany przeze mnie świadek, konstruktor, przedstawił pisemne oświadczenie na temat możliwości wykonania prac – relacjonuje Piotr Rosłon, radca prawny z kancelarii Sawaryn i Partnerzy, który prowadził jedną ze spraw rozstrzyganą przez Ultima Ratio.

Dodaje, że dużym plusem jest na pewno bezpośredni kontakt z arbitrem. – Pewne braki formalne uzupełniłem w ciągu jednego dnia, podczas gdy normalnie sama wymiana pism trwałaby tygodniami – dodaje.

Prowadzona przez niego sprawa była stosunkowa duża jak na ten sąd, bo wartość sporu wyniosła ok. 140 tys. zł. Chodziło o roboty budowlane, a konkretnie adaptację strychu na lokale mieszkalne. Wykonawca zniknął po dwóch tygodniach. Jak później twierdził, to on odstąpił od umowy, gdyż nie umożliwiono mu realizacji prac (chodziło o zabytkowy budynek). Z kolei powód utrzymywał, że to on złożył skuteczne odstąpienie, bo firma nie wywiązywała się z umowy i zniknęła nawet bez zabezpieczenia pomieszczeń, w których prowadzono prace. Arbiter uwzględnił pozew. Co ciekawe, zapis na ten sąd polubowny został zaproponowany w umowie przez wykonawcę, a więc przegranego.

Kliknij tutaj;czytaj więcej 

 
Zniżki w opłacie rocznej, zwolnienie z czynszu. Samorządy mogą pomóc przedsiębiorcom PDF Drukuj Email
środa, 01 lipca 2020 17:26

Ulgi dla prowadzących firmę przewiduje ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1086, dalej: tarcza 4.0). W powyższym zakresie weszła ona w życie 24 czerwca br. Akt ten przesunął też termin uiszczenia opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego za 2020 r. Radni mogą podjąć uchwały gwarantujące zniżki w opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste lub zwolnienie z uiszczania czynszu z tytułu najmu czy dzierżawy.

Nowelizacja z 31 marca 2020 r. specustawy o COVID-19 przesunęła termin uiszczenia opłaty rocznej za 2020 r. z 31 marca na 30 czerwca 2020 r.

Kliknij tutaj: czytaj więcej 

 
Skarga nadzwyczajna nie wyklucza skargi do Strasburga PDF Drukuj Email
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:53
PRAWO.PL
 
Wprowadzenie w Polsce skargi nadzwyczajnej utrudniło obywatelom możliwość kwestionowania wyroku sądu cywilnego w drodze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Dlatego ratunkiem niekiedy jest skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Można r...
 
Czy przedsiębiorcy będą musieli zwracać pieniądze za świadczwnie postojowe? PDF Drukuj Email
sobota, 20 czerwca 2020 13:51

zus

 

Przepisy pierwszej i drugiej tzw. tarczy antykryzysowej w wielu przypadkach wprowadzają nieostre kryteria, od spełnienia których uzależniona jest pomoc państwa. Otrzymanie przelewu z ZUS nie zawsze musi oznaczać, że przedsiębiorca nie ryzykuje zwrotem świadczenia, jeżeli w późniejszym terminie ZUS zakwestionuję warunki jego wypłaty.

 

Zwrot nienależnego świadczenia – w tym przypadku świadczenia postojowego z ZUS – musiałby zatem nastąpić razem z odsetkami. Nie ma wątpliwości, że prawidłowo wypełniony wniosek o kontynuację świadczenia zostanie zaakceptowany przez Zakład – chociażby dlatego, że system przyjmowania i rozpatrywania wniosków jest w dużej mierze zautomatyzowany. Nie oznacza to jednak, że za jakiś czas – już po ustaniu epidemii – samozatrudniony nie może spodziewać się kontroli. Co gorsze, decyzja o zwrocie nienależnego świadczenia może być wydana w ciągu… pięciu lat od dnia, w którym wypłacono nienależne świadczenie. Tym samym urzędnicy mają mnóstwo czasu na kontrolę – a dla przedsiębiorców to bardzo zła wiadomość.

 
Zbrodnia sądowa: Dudała nadal w więzieniu na 25 lat. PDF Drukuj Email
piątek, 19 czerwca 2020 09:14

W naszym prawie obowiązuje domniemanie o niewinności oskarżonego, któremu należy dopiero udowodnić winę, jednak jest ono fikcją. Za to zasada domniemania o prawdziwości i niewzruszalności prawomocnego wyroku działa z pełną parą. Ta nierównowaga prowadzi do pomyłek, a czasem zbrodni sądowych, sprawia, że za kratami lądują niewinni ludzie. Tacy jak Dudała. Jednym się udaje, często po wielu latach, dowieść swojej niewinności. Innym nie. Według Łukasza Chojniaka, współautora raportu „Przyczyny niesłusznych skazań w Polsce” sporządzonego dla Fundacji Obywatelskiego Rozwoju w 2012 r. i na bieżąco aktualizowanego, jest ich ok. 300 rocznie. Biorą się głównie z niekompetencji prokuratorów i sędziów.

Gdyby Adam Dudała był sądzony dziś, po zmianach w kodeksie postępowania karnego i wejściu w życie zasady pełnej kontradyktoryjności (równości stron), wyrok byłby całkiem inny. Sąd nie mógłby ot, tak sobie, odrzucać każdego wniosku dowodowego wnoszonego przez obronę.
 
8 lat więzienia za kradzież w sklepie !!! Taką to dobrą zmianę mamy PDF Drukuj Email
piątek, 19 czerwca 2020 09:23

Nawet na osiem lat więzienia będzie można skazać złodzieja sklepowego lub kieszonkowca. I to niezależnie od wartości skradzionych rzeczy. Handlowcy się cieszą, prawnicy załamują ręce.


PiS chce wprowadzić do kodeksu karnego nowy typ czynu zabronionego – kradzież szczególnie zuchwałą. Groziłoby za nią będzie nawet osiem lat więzienia i to niezależnie od tego, jaką wartość miały skradzione rzeczy. O kwalifikacji karnej będzie decydować „lekceważąca lub wyzywająca postawa wobec posiadacza rzeczy”

 

Więcej Gazeta Prawna - klinij.

 
Walne Zgromadzenie - 19.06.2020 PDF Drukuj Email
piątek, 12 czerwca 2020 17:24

Zapraszamy serdecznie wszystkich członków Stowarzyszenia na Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2019 ,które odbędzie się 19.06.2020 o gdz.16.00 w siedzibie Stowarzyszenia -ul.Schodowa 5/3 w Bielsku-Białej. Zebranie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym z zachowaniem wszelkich wymagań sanitarnych. 

Wszystkich członkó serdecznie zapraszamy!!

Zarząd Stowarzyszenia

Obraz może zawierać: ludzie siedzą

 
Co dalej ze wzrostem cen? PDF Drukuj Email
sobota, 13 czerwca 2020 15:25

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,4%. W marcu inflacja była wyższa i wynosiła 4,6 proc. W tym roku inflacja będzie spadać czy rosnąć?- Marcowy wzrost cen był lokalnym maksimum – mówi w rozmowie z MarketNews24 Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polski. – W kolejnych kwartałach będziemy obserwować lekki spadek inflacji, przede wszystkim ze względu na niższe ceny paliw.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,4%. W marcu inflacja była wyższa i wynosiła 4,6 proc. W tym roku inflacja będzie spadać czy rosnąć?

Kliknij tutaj-czytaj więcej 

 
ABW jak "państwo w państwie" czy "modelowy wzór dla innych"? Ustawa antyterrorystyczna po czterech latach PDF Drukuj Email
piątek, 12 czerwca 2020 17:22

Ustawa antyterrorystyczna, uchwalona 10 czerwca 2016 r., działa już od czterech lat. Już w momencie powstawania spotkała się z szeroką krytyką wielu ekspertów, którzy ostrzegali m.in. przed niebezpieczeństwem nadużyć i niekontrolowanej inwigilacji. Zdaniem ekspertów zastrzeżenia sprzed lat pozostają nadal aktualne.

Rok 2016 przyniósł Europie i światu szereg tragicznych zamachów terrorystycznych, których sprawcami byli m.in. zamachowcy związani z tzw. Państwem Islamskim (Daesh). Media szeroko relacjonowały m.in. marcowe zamachy w Brukseli (na lotnisku w Zaventem oraz przy stacji metra Maelbeek/Maalbeek), w których zginęło ponad 30 osób.
 
W kwietniu 2016 roku polskie MSWiA, kierowane wówczas przez Mariusza Błaszczaka, opublikowało projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych, który – po przejściu ścieżki legislacyjnej - ostatecznie został przegłosowany w sejmie 10 czerwca 2016 r. (ustawa weszła w życie 2 lipca 2016 r.).

Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych już na etapie prac nad projektem spotkała się z masową krytyką zarówno opozycji, Rzecznika Praw Obywatelskich, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), jak i organizacji pozarządowych: Fundacji Panoptykon oraz Fundacji ePaństwo.

kamera monitoring

Kliknij tutaj-czytaj więcej 

 
TK: Przepis ws. utraty członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych niekonstytucyjny PDF Drukuj Email
piątek, 12 czerwca 2020 17:19

Przepis zawarty w pochodzącej z 2017 r. nowelizacji regulacji odnoszących się do spółdzielni mieszkaniowych i pozbawiający członkostwa w tych spółdzielniach określone kategorie osób jest niezgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

 

"Przyjęta w zaskarżonym przepisie konstrukcja przejściowa odniesiona do źle wyznaczonej grupy adresatów spowodowała, że wiele osób mogło zostać pozbawionych członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, mimo iż legitymowały lub nadal legitymują się interesem polegającym na zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych lub związanym z korzystaniem z lokalu spółdzielczego o innym przeznaczeniu" - ocenił TK w uzasadnieniu wyroku.

Do TK wniosek w tej sprawie w marcu zeszłego roku złożył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

Jednocześnie TK, aby ograniczyć ewentualne negatywne skutki natychmiastowego uchylenia przepisu, określił, że straci on moc obowiązującą po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku. "Ustawodawca – we wskazanym w sentencji wyroku terminie – jest zobligowany doprowadzić regulacje przejściowe dotyczące członkostwa w spółdzielni, zwłaszcza wobec dokonanej zmiany jego modelu, do konstytucyjnego standardu" - zaznaczono w komunikacie po orzeczeniu Trybunału.

Do TK wniosek w tej sprawie w marcu zeszłego roku złożył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak wskazywał, wpływały do niego skargi na znowelizowaną w lipcu 2017 r. ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych, a także Prawo spółdzielcze oraz Kodeks postępowania cywilnego. Nowelizacja weszła w życie we wrześniu 2017 r., a na mocy jej art. 4. członkostwo w spółdzielniach stracili z mocy prawa wszyscy, którym nie przysługiwało: spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo prawo odrębnej własności, roszczenie o ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu lub o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Kliknij-czytaj więcej 

 
Dołącz do nas ! PDF Drukuj Email
wtorek, 09 czerwca 2020 09:24
Obraz może zawierać: tekst

 

 
Wypełnij anonimową ankietę w/s sądownistwa PDF Drukuj Email
wtorek, 19 maja 2020 13:46

Nadal wypełniamy internetowo ankietę ; Jakiego wymiaru sprawiedliwości oczekują Polacy.

 

Ankieta jest w pełni anonimowa oraz bezpieczna.
DOCS.GOOGLE.COM
 
Ankieta jest w pełni anonimowa oraz bezpieczna.
 
 
Będą nowe pytania w testach na prawo jazdy - ponad 200 PDF Drukuj Email
wtorek, 09 czerwca 2020 09:13

Na teście dla kandydatów na kierowców mogą paść pytania o tzw. jazdę na suwak. W sumie w egzaminie teoretycznym na prawo jazdy pojawiło się ponad 200 nowych pytań

Na uzupełnienie wiedzy było ponad pięć miesięcy. Tyle dał minister infrastruktury, zanim wprowadził zmiany. W egzaminie teoretycznym na prawo jazdy pojawiło się ponad 200 nowych pytań: 39 dotyczy tworzenia tzw. korytarza życia i jazdy na suwak, a 177 odnosi się do innych zagadnień (pieszych, pierwszeństwa, sygnalizacji świetlnej)" - czytamy w Rzeczpospolitej, Więcej

 
Przyjąć czy nie przyjąć spadek ? PDF Drukuj Email
wtorek, 09 czerwca 2020 09:09


dług, kasa, pieniądze, biedaSpadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy. Gdy się o tym dowie, powinien w ciągu 6 miesięcy podjąć decyzję, czy w ogóle chce zostać spadkobiercą i na jakich zasadach będzie odpowiadał za zobowiązania zmarłego. Ma przy tym kilka możliwości:

Więcej Gazeta Prawna

 
Dopiero 7 skarga uwzględniona przez SN. PDF Drukuj Email
sobota, 06 czerwca 2020 21:09


Zakwestionowane przez TK przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz Prawa spółdzielczego były niekonstytucyjne, ponieważ "wprowadzały rozwiązania umożliwiające pozbawienie uprawnionego przysługującego mu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jako swoistą sankcję za utratę członkostwa w postaci wygaśnięcia tego prawa".Chcemy zmiany ustawy o skardze nadzwyczajnej.

Wyrok nakazujący opróżnienie mieszkania po wykluczeniu ze spółdzielni z powodu zaległości w opłatach wydano z naruszeniem prawa - uznał Sąd Najwyższy uwzględniając skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego. To 7. skarga nadzwyczajna uwzględniona przez SN, w tym 4.złożona przez PG.

 

Jednocześnie jednak Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN - stwierdzając naruszenie prawa - nie zdecydowała się na wydanie wyroku zmieniającego pierwotne orzeczenie z 2003 r. "Od dnia uprawomocnienia się zaskarżonego wyroku upłynęło ponad pięć lat, a lokal mieszkalny, którego orzeczenie dotyczyło, został zbyty przez spółdzielnię na rzecz osób trzecich, co wywołało de facto nieodwracalne skutki prawne" - zaznaczono w czwartkowym komunikacie SN informującym o orzeczeniu.

Więcej Gazeta Prawna

 
Jakich sądów oczekują Polacy PDF Drukuj Email
sobota, 06 czerwca 2020 09:17

W latach 2015 - 2019 r. i nadal parie polityczne krzyczały;

-. PO - do czasu rządów PIS sądy były sprawiedliwe a konstytucja była przestrzegana

-  PIS - sądy były skorumpowane i trzeba je zmienić co zresztą nieudolnie po partyjniacku zrobiono

- Pokrzywdzeni przez prokuratury i sądy mówią: oddajcie sądy pod kontrolę obywateli 

Czego  oczekujemy ? 

 

1. Przywrócić w sądownictwie art. 4 Konstytucji RP - suwerenem jest Naród

 

2. Powołanie sędziowie pokoju w wyborach powszechnych

 

3. Powołanie  ławy przysięgłych, którzy decydować będą o winie

 

4. Nagrywanie spraw w  prokuraturze i sądach

 

5. Wprowadzenie rozpoznawania spraw dzień po dniu

 

6. Sędzia – koroną zawodów a nie sędziowie ze szkółek

 

7. Wprowadzenie obowiązkowych badań  psychiatrycznych sędziów i prokuratorów

 

8.  Wprowadzenie skargi nadzwyczajnej rozpoznawanej  także przez komisję sejmową

 

9. Wprowadzenie subsydiarne aktu oskarżenia zaraz po pierwszym umorzeniu prokuratury

 

10. Obniżenia kosztów postępowania  sądowego

 

11. Prawo obywatela do wyłączenia sądu

 

12. Wprowadzenia rzeczywistego  systemu skargowego

 

13. Zmiany organizacji sądów i prokuratury - powiatowe i wojewódzkie z popszerzeniem kasacji

 

14. Wybory powszechne Prokuratora Generalnego, RPO i I Prezesa SN

 

 

 
Ustrój polityczny państwa polskiego – jaki obserwujemy m.in. w konwulsjach prezydenckich – został skonstruowany na łapu-capu PDF Drukuj Email
piątek, 05 czerwca 2020 16:10

Ustrój polityczny państwa polskiego – jaki obserwujemy m.in. w konwulsjach prezydenckich – został skonstruowany na łapu-capu przez – a jakże profesorów – zaraz na początku „transformacji”. Pierwszego prezydenta III RP wybrało w 1989 r. Zgromadzenie Narodowe – czyli połączone izby Sejmu i Senatu. Senat był wybrany w wolnych wyborach i kandydaci Solidarności zdobyli w nim 99 mandatów na 100. Za to Sejm był „układowy” i w nim PZPR miała 173 mandaty, a Solidarność 161 – wynikało to wprost z ordynacji wyborczej, która PZPR i partiom „sojuszniczym” gwarantowała pulę miejsc w Sejmie.W 1990 roku nastąpiła zmiana sposobu wybierania prezydenta i następcę Jaruzelskiego, czyli Lecha Wałęsę – wybraliśmy w wyborach powszechnych. Tak wybrany prezydent powinien dostać realne uprawnienia do rządzenia, powinien powoływać rząd, pełnić pełną władzę wykonawczą. Tak jak to dzieje się w państwach z systemami prezydenckimi np. we Francji czy w USA. Jednak ówczesny konflikt Wałęsy z obozem Adama Michnika sprawił, że Sejm stworzył dziwaczną hybrydę w istocie odbierając prezydentowi realne uprawnienia dając mu za to mnóstwo publicznych pieniędzy na paradowanie, obsadzanie swoimi zwolennikami stanowisk w Kancelarii Prezydenckiej, przecinanie wstęg, składanie wizyt itp.itd. 

Polityka, Polityczny Zespół Downa - zdjęcie, fotografia

Kliknij tutaj-czytaj całość 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 165


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure