poniedziałek, 21 października 2019
RZECZoPRAWIE - Jan Prasałek: będzie dużo drożej w sądach w sprawach cywilnych PDF Drukuj Email
wtorek, 16 kwietnia 2019 11:08

Było i tak drogo (drugie miejsce po Niemczech) a będzie jeszcze drożej.

Gościem Agaty Łukaszewicz w poniedziałkowym wydaniu #RZECZoPRAWIE był adwokat Jan Prasałek. Mówił o obszernej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje już Sejm.

- Projekt jest bardzo obszerny, samo uzasadnienie liczy ponad 500 stron, a i nowelizacja jest bardzo duża i dotyczy wielu aspektów. Idea jest taka, by postępowania cywilne były szybsze i sprawniejsze, by wyeliminować możliwości ich paraliżowania. Przyznanie sądowi dużo większej swobody i pewnych narzędzi do organizowania tego postępowania jest jak najbardziej słuszne.  Są też planowane rozwiązania, co do których mamy obawy i wątpliwości  - powiedział Jan Prasałek.

Jakie rozwiązania planuje ustawodawca?

- Do tej pory sąd miał być sfinksem, który wysłuchuje strony, przyjmuje lub odrzuca zgłaszane wnioski dowodowe, ale nie mógł sugerować stronom, w którą stronę będzie szło postępowanie. Dlatego strony, trochę w ciemno, zgłaszają świadków, biegłych, bo nie wiedzą, czy ten materiał dowodowy, który został przedstawiony przez ich pełnomocnika, już przekonał sąd, czy też może nie przekonał. Mówiąc obrazowo: czy powinienem powołać 1, 5 czy może - z ostrożności procesowej -  10 świadków. 

Czytaj całość:kliknij

Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!
 


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure