niedziela, 22 września 2019
Limity dorabiania i waloryzacja: Jakie zmiany w emeryturach od 2019 roku PDF Drukuj Email
wtorek, 05 lutego 2019 16:17

Od marca 2019 roku zwiększa się kwota minimalnej emerytury, a pozostałe zostaną podwyższone o nowy wskaźnik waloryzacji. Do pobierania emerytury minimalnej została także uprawniona nowa grupa osób.

Wiadomo już, ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur. Od 1 marca 2019 roku świadczenia mają wzrosnąć o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł. Ustalono także, że najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do 1100 zł. Obecnie jest to 1029,80 zł.

Według rządowej nowelizacji najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł. Modyfikacja zasad waloryzacji będzie miała zastosowanie także do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Nowe osoby uprawnione do świadczenia 1100 zł

Od marca 2019 roku nowa grupa emerytów zyska prawo do najniższej emerytury. Chodzi o matki, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci.

O pieniądze mogą starać się osoby, które osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, a w przypadku mężczyzn – 65 lat.

Pieniądze w portfelu

Poza tym trzeba spełnić jeszcze następujące warunki:

1. mieszkać w Polsce
2.być obywatelem Polski lub cudzoziemcem legalnie przebywającym w Polsce, obywatelem państw członkowskich UE i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria).

Emeryturę matczyną może otrzymać także ojciec, ale tylko w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci.

Emerytura matczyna jest równa emeryturze minimalnej, która od marca 2019 roku wyniesie 1100 zł brutto.

Osoby, które w ogóle nie nabyły prawa do świadczenia otrzymają więc 1100 zł brutto, natomiast osoby, które wypracowały emeryturę niższą niż minimalna otrzymają wyrównanie do minimalnej. Osoby, które otrzymują emeryturę wyższą niż minimalna nie otrzymają żadnych pieniędzy.

Wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus" będzie można składać od 1 marca. Świadczenie będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca, w którym będzie podjęta decyzja o jego przyznaniu.

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) (TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW OD 1 MARCA) .

Do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci oraz oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej. Przydatne będą również dokumenty, które potwierdzą informacje zawarte w oświadczeniu (np. zaświadczenie urzędu skarbowego o przychodach).

Cały artykuł:kliknij 

Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!
 


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure