sobota, 23 marca 2019
Ile wynosi podatek od darowizn? PDF Drukuj Email
niedziela, 21 maja 2017 21:50

 
Warchoł zapowiada poprawkę projektu ustawy o KRS: Środowiska prawnicze z prawem zgłaszania kandydatów PDF Drukuj Email
sobota, 20 maja 2017 14:54

Czy środowiska sędziów i prokuratorów powinny zgłaszać  kandydatury sędziów, bez dopuszczania organizacji pozarządowych  i dialogu ze społeczeństwem?Przecież reforma wymiaru sądownictwa nie dotyka tylka prawników i sędziów,ale także obywateli.Gdzie jest miejsce w  reformie na rozmowy z ludżmi??Wybór sędziów  powinien być bezpartyjny.Praca sędziego nie może słyżyć żadnej partii, tylko społeczeństwu!

1,4 tys. sędziów, adwokatów radców prawnych z całego kraju spotkało się w sobotę w Katowicach na Kongresie Prawników Polskich, by dyskutować o reformie wymiaru sprawiedliwości i stanie praworządności w Polsce. Organizatorzy kongresu przekonują, że reforma sądownictwa jest konieczna, ale musi być przemyślana i konsultowana z praktykami.

"To duża zmiana, przełomowa zmiana, można powiedzieć – otwarcie się na zawody prawnicze, otwarcie się na środowiska i stowarzyszenia sędziowskie. Zmiana, która też została wywołana przez ostatni raport OBWE, który wskazał, że Polska opierając się na modelu hiszpańskim – czyli wyboru do KRS przez parlament powinna również uzupełnić to o możliwość formułowania zgłoszeń przez środowiska sędziowskie - i wychodzimy naprzeciw. Tym postulatom" - mówił Warchoł

Zgodnie z propozycją 15 członków KRS będzie wybierał parlament, natomiast kandydatów będą mogły zgłaszać środowiska sędziów stowarzyszenia sędziów lub prokuratorów (grupy co najmniej 20 sędziów lub prokuratorów), Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna.

Warchoł, który przyjął zaproszenie organizatorów, przypomniał w rozmowie z PAP, że także jest prawnikiem – adwokatem i zależy mu na tym, by wymiar sprawiedliwości działał jak najlepiej

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1044363,warchol-bedzie-poprawka-do-projektu-ustawy-o-krs.html

 

 
Sąd stwierdził nieważność kredytu frankowego. Rzeczniczka banku: Wyrok jest nieprawomocny i odosobniony PDF Drukuj Email
czwartek, 18 maja 2017 17:07

W efekcie zasądził na rzecz klienta Banku Millennium ponad 25 tys. zł i blisko 21 tys. franków z odsetkami ustawowymi od 21 listopada 2013 roku, a ponadto ponad 17 tys. zł. Stowarzyszenie przypomina, że to jedna z pierwszych tzw. spraw frankowych, która na początku 2015 roku wpłynęła do Sądu Okręgowego w Warszawie. Jej rozstrzygniecie w I instancji zajęło sądowi ponad 2 lata.

Dodaje, że jest to jednocześnie najwyższa do tej pory kwota zasądzona przez sąd w takiej sprawie i pierwsza, w której sąd zasądził roszczenie częściowo we franku szwajcarskim, bo w takiej walucie klient uiścił część rat na rzecz banku. To była trudna i pracochłonna sprawa. Gdy wnosiliśmy sprawę, temat był obcy dla sądów i w zasadzie zaczynaliśmy od absolutnych podstaw. Sąd bardzo wnikliwie przeanalizował wszystkie materiały i uznał, że umowa jest nieważna - cytuje komunikat mec. Barbarę Garlacz, która wygrała sprawę.

Franki szwajcarskie

http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/550068,niewaznosc-umowy-kredytu-frankowego-bank-millennium.html

 
Nie tylko KAS. Pęcznieje liczba podmiotów mogących blokować rachunki bankowe PDF Drukuj Email
wtorek, 16 maja 2017 19:55

Banki, instytucje finansowe, a nawet giełdy bitcoinów, będą mogły zablokować konto bądź wstrzymać transakcję nie tylko na zlecenie szefa Krajowej Administracji Skarbowej, lecz także prokuratora.

Tak wynika z projektu nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Ma wejść w życie 3 miesiące od dnia ogłoszenia.
 To kolejny mechanizm wstrzymywania transakcji, który planuje wprowadzić Ministerstwo Finansów, niezależnie od zgłoszonej już wcześniej propozycji, aby rachunki były blokowane na pisemne zlecenie szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Z tamtego dokumentu wynikało, że banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) miałyby obowiązek dokonania blokady natychmiast po otrzymaniu takiego żądania. Działałoby to przez 3 dni, ale szef KAS mógłby wydać postanowienie o przedłużeniu nawet na kolejne 3 miesiące.
Phishing bank konto
 
MRPiPS precyzuje przepisy: Rencista po osiągnięciu wieku z prawem do emerytury minimalnej PDF Drukuj Email
wtorek, 16 maja 2017 19:47

Od 1 marca tego roku wysokość najniższej emerytury (która przysługuje pod warunkiem posiadania stażu pracy 22 lata w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn) została podniesiona do 1 tys. zł. Przepisy nie objęły jednak rencistów, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego automatycznie nabyli prawo do świadczeń emerytalnych. Według wyliczeń resortu rodziny, pracy i polityki społecznej sprawa dotyczy 105 tys. osób.Rencistom, którzy po osiągnięciu wieku automatycznie nabywają prawo do emerytury, będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości 1 tys. zł - zakłada projekt ustawy MRPiPS.

Resort podkreślił, że projekt nowelizacji znajduje się etapie uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych.

emerytury-i-renty/artykuly/1043180,mrpips-emerytura-minimalna-rencista-wiek-emerytalny.html,komentarze-najnowsze

 
Jerzy Jachnik: Ustawa o ustroju sądów powszechnych, do odrzucenia! PDF Drukuj Email
piątek, 12 maja 2017 09:17

Ta ustawa uniemożliwia kontrolę Wymiaru Sprawiedliwości przez obywateli. Jako Klub Kukiz 15  złożyliśmy wniosek o  odrzuceniu tej ustawy w całości.Tej ustawy nie da się poprawić,  jest tak zła. Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1406 i ) (5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół)  – punkt sporny.Wystąpienie z dnia 11.05.2017r. podczas 41 posiedzenia Sejmu

">

 
Użytkowanie wieczyste: Przedsiębiorcy stracą na prowadzeniu działalności we własnym domu PDF Drukuj Email
wtorek, 16 maja 2017 19:42

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w mieszkaniach położonych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, będą musiały zapłacić więcej za uwłaszczenie. „Z dniem 1 lipca 2017 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów”. Tak ma brzmieć artykuł pierwszy ustawy uwłaszczeniowej. Do jej najnowszej, majowej wersji dotarł właśnie DGP.

Zainteresowani przekształceniem

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1042925,straty-na-prowadzeniu-dzialalnosci-we-wlasnym-domu.html?utm_source=mailing&utm_medium=bezplatny&utm_campaign=16-maja-2017-r

 
Doczekaliśmy się jeszcze gorszego sądownictwa PDF Drukuj Email
czwartek, 11 maja 2017 05:26
Uwaga: Wszyscy Ci co oczekiwali sądownictwa obiektywnego nie doczekają się tego. Nadal obywatele nie będą mieli żadnego wpływu na wybór sędziego. Nadal też nie będą oni za nic odpowiedzialni.
Dziwna koalicja PIS, PO,Nowoczesna i PSL, zgodnie przeciwna wnioskowi J.Sanockiego i Jerzego Jachnika o odrzucenie ustawy o sędziach żółtodziobach z Krajowej Szkoły Sądownictwa.
 
 
Rozmowa z Janem Marią Jackowskim i Jerzym Jachnikiem w TV Republika. PDF Drukuj Email
wtorek, 09 maja 2017 14:59

Rozmowa z Janem Marią Jackowskim i Jerzym Jachnikiem 9.05.2017  w  programie Wolne Głosy w TV Republika 

Znalezione obrazy dla zapytania wolne głosy tv republika jerzy jachnik 

 

Kliknij by oglądnąć: http://img2.newspointpress.pl/k8ka17as0235.mp4

 
Ciepły pieniądz w Bielsku Białej. PDF Drukuj Email
wtorek, 09 maja 2017 15:54

Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej członek tego gremium Roman Matyja pytał o to jak mieszkańcy miasta oceniają jakość świadczonych usług i ile bezpłatnych porad udzielono w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej. W odpowiedzi zastępcy prezydenta Bielska-Białej, Waldemara Jędrusińskiego, radny usłyszał jedynie, iż w minionym roku udzielono 1908 porad prawnych. Dodał, iż żadna skarga związana z funkcjonowaniem punktów nie trafiła do Urzędu Miejskiego. Do dyskusji na ten temat włączył się obecny na sesji poseł Kukiz’15, Jerzy Jachnik. - Podał pan, że udzielono ok. 2 tys. porad prawnych. Takich punktów jest siedem i średnio wychodzi ponad jedna z ułamkiem porada dziennie na punkt. To nie jest zachęcająca informacja – mówił parlamentarzysta. - Jaki jest koszt takiej porady prawnej udzielanej przez kancelarie prawne i organizacje pozarządowe? Ja mogę panu powiedzieć jaka jest średnia krajowa, bo w tej chwili ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej jest oceniana przez komisję i będziemy wnioskować o pewne zmiany. Czy one przejdę? Tego nie wiem. Średni koszt pomocy prawnej udzielanej przez organizacje pozarządowe to 290 zł, a przez adwokatów 220 zł.  W tej sytuacji zachodzi pytanie do nas, do ustawodawców, po co te porady tak zlecać? Powtarzałem to już państwu i będę to powtarzał: porobiły się fabryki radców prawnych, które w ramach organizacji pozarządowych już nawet centralnie przejmują poradnictwo, bo wiedzą, że tam się nic nie dzieje i tam jest ciepły pieniądz – zauważył Jachnik. Parlamentarzysta dodał, iż w biurach poselskich udziela się średnio 10 porad dziennie, a bielskie Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu udziela nawet 20 takich porad jednego dnia.

Cały artykuł :http://www.region.info.pl/artykul,0,9563,cieply-pieniadz.html

 
PK: sędzia odpowie za sfałszowanie protokołu rozprawy PDF Drukuj Email
poniedziałek, 08 maja 2017 16:15

Jerzy Jachnik:"W końcu. Ale do końca jeszcze daleko a po drodze przedawnienie"

Po skutecznym zażaleniu prokuratora do Sądu Najwyższego sędzia odpowie za sfałszowanie protokołu rozprawy.

Sąd Najwyższy Sąd Dyscyplinarny podjął uchwałę o zezwoleniu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w Chełmie - A. C. Sąd Najwyższy Sąd Dyscyplinarny zawiesił jednocześnie sędzię w czynnościach służbowych i pozbawił ją 50 proc. wynagrodzenia.
 
Rozmowa Wydarzeń 9.05.2017 PDF Drukuj Email
wtorek, 09 maja 2017 14:46

Emmanuel Macron został wybrany na prezydenta Francji. Wspomniano przetarg na caracale. PO składa wniosek w sprawie szefa MON.. Gośmi programu byli: Marcin Święcicki (PO)Piotr Misiło (PSL) i Jerzy Jachnik(Kukiz"15).

Rozmowa Wydarzeń

 Aby oglądnąć kliknij titaj:http://img2.newspointpress.pl/g4wa17as0182.mp4

 
Dzisiaj 7 maja na Woronicza 17 z udziałem posła Jerzego Jachnika PDF Drukuj Email
niedziela, 07 maja 2017 21:53
Dzisiaj na Woronicza 17
Gośćmi programu są Marcin Kierwińki (PO), Marcin Horała (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL), Jerzy Jachnik (Kukiz’15), Zbigniew Gryglas (Nowoczesna) i prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).
Jerzy Jachnik mówi jak jest! Powiedzmy sobie jasno, czym jest obecna konstytucja. Obecna konstytucja – cytując Pawła Kukiza – jest konstytucją bolszewicką. Popatrzmy w jaki sposób wymieszana jest władza ustawodawcza z władzą wykonawczą.
 
 
 

 

 
 
20 maja - kolejny polityczny wiec sędziów adwokatów i radców prawnych. PDF Drukuj Email
czwartek, 04 maja 2017 14:36

Sędziowie, adwokaci i radcy prawni ( ci już ustawieni i wzajemnie powiązani)  organizują kolejny polityczny wiec  w obronie tzw. demokracji - 20 maja w Katowicach.  

Poprzedni odbył się w Warszawie i skończył się klęską oraz samo -określeniem sędziów jako specjalna kasta ludzi.. Czy tym razem będzie kolejna kasta ?  - tym razem sędziowsko-adwokacka ? Bo na to właśnie wygląda. Polscy adwokaci i radcowie prawni kompromituja się  stając w bronie sędziów. Sami ujawniają co łączyło ich przez lata z sędziowską  kastą.

Otóż nasi sędziowie, adwokaci czy radcowie nagle dostali demencji co przez ostatnie 27 lat wyprawiali na salach sądowych Polski.

Zapomnieli ilu ludzi obrabowali z majątków i  ilu siedzi niewinnie. Oczywiście nie można zapominać, że wielkie zasługi w tych przestępstwach mieli także prokuratorzy. Co gorsze zarzuty te stawiam znaczącej większości sędziów.

Efektem ich 27 letniego sprawowania wymiaru bezprawia  będzie moim zdaniem wcześniejsza czy póżniejsza  konieczność  powołania specjalnej komisji weryfikacyjnej zapadłych w ostatnich  27 latach  bezprawnych orzeczeń sądowych.  I ani Minister Sprawiedliwości ani władza sądownicza nie możą tłumaczyć się tym, że  wyroków tych nie można zmienić z powodu prawomocnych orzeczeń czy też przedawnienia.

W demokratycznym państwie nie mogą istnieć w obiegu prawnym bezprawne wyroki często wydane z bezmyślności, nieuctwa, arogancji ale także często wydane na drodze korupcji czy powiązań kolesiowskich.

To musi w Polsce zostać naprawione. Tego właśnie oczekuję od katowickiego kongresu w Katowicach. Ale tego z pewnościa się nie doczekamy. Oni będą radzić nad tym jak móc nadal uprawiać bezprawie i pozostawać bezkarnymi. Jeśli tak, to się mylą. Przypominam wam polsxcy sędziowie czasy kiedy w trakcie 16 letnich protestów pod sądami i prokuraturami śpiewaliśmy wam: przyjdzie czas, że rozliczymy was. I mam nadzieję, że jeśli sami wy sędziowie nie zrozumiecie, że radyklane zmiany są konieczne to ten czas jest blisko.

Moim zdaniem autor artykułu w Rzeczpospolitej jest niepoprawnym marzycielem.

http://www.rp.pl/Rzecz-o-prawie/305029945-Tomasz-Pietryga-Krajobraz-przed-kongresem-prawnikow.html#ap-1

 
Witek: Ustawa o KRS jest nam bardzo potrzebna PDF Drukuj Email
czwartek, 04 maja 2017 22:24

Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa jest nam bardzo potrzebna; nie może być tak, że sędziowie sami tworzą prawo i sami się osądzają - mówiła w czwartek Elżbieta Witek szefowa gabinetu premier Beaty Szydło.

Na początku kwietnia Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o KRS. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Według MS ma to zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotąd o wyborze członków Rady "decydowały w praktyce sędziowskie elity". Przeciwko zmianom protestują środowiska sądownicze. Dwa dni temu we wspólnym oświadczeniu także prezesi Sądów Najwyższych państw UE ocenili, że proponowana reforma jawi się jako zagrożenie dla sądownictwa w Polsce.

Na początku kwietnia Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o KRS.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1039922,ustawa-o-krs-jest-nam-bardzo-potrzebna.html

 
Czy o sądach wolno rozmawiać PDF Drukuj Email
wtorek, 21 marca 2017 20:47

 Jerzy Jachnik:Od blisko 30 lat nie udało się zbudować takiej ścieżki dojścia do zawodu sędziego, która dawałaby obywatelom poczucie, że jego sprawy osądzają najlepsi z najlepszych."

Z trójpodziałem władz jest niestety tak, że wszystkie trzy są teoretycznie równe (konstytucja mówi o ich równowadze), ale jedna jest równiejsza. Bo tylko jedna nie ma nic wspólnego z decyzjami suwerena. Tylko jedna może się nie przejmować art. 4 ustawy zasadniczej, zgodnie z którym „władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu”, a ów naród sprawuje tę władzę „przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”. Władzą zależną przede wszystkim od samej siebie jest ta sprawowana przez sędziów, a nazywana wymiarem sprawiedliwości. Tu naród nie ma wiele do powiedzenia – ani przez swoich przedstawicieli, ani bezpośrednio.

Barbara Kasprzycka

Cały artykuł http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1014062,reforma-sadow-powszechnych.html

 
Bobrowicz: Czy uczymy naszych aplikantów odwagi? PDF Drukuj Email
czwartek, 04 maja 2017 14:17

Na jednej z konferencji, w których niedawno brałem udział, uczestnik panelu – znakomity prawnik zadał zaskakujące pytanie: „Czy uczymy naszych aplikantów odwagi?”. Zapadła cisza...Czego ich uczymy? Prawa procesowego, materialnego karnego, cywilnego i administracyjnego. Prawa konstytucyjnego, etyki i historii zawodu. Wyrabiamy też tzw. soft skills: jak komunikować się z klientem i jak negocjować (może jeszcze w zbyt małym zakresie). Aplikanci zdają egzaminy przed wybitnymi kolegami i zostają świetnymi prawnikami. Ale czy to wystarcza?

Maciej Bobrowicz

Czytaj całość:http://serwisy.gazetaprawna.pl/aplikacje/artykuly/1017647,czy-uczymy-naszych-aplikantow-odwagi.html

 
Dziś obchodzimy święto Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 maja 2017 21:06

Największym osiągnięciem legislacyjnym Sejmu Czteroletniego obradującego od października 1788 do maja 1792 r. było uchwalenie ustawy zasadniczej, do czego w decydującym stopniu przyczyniły się niejawne prace przygotowawcze (grudzień 1790 – kwiecień 1791). Autorami projektu konstytucji byli w szczególności Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski i ks. Hugo Kołłątaj.

Po ujawnieniu tego tekstu uaktywniła się opozycja skupiona wokół ambasadora rosyjskiego. Zwolennicy reform postanowili wnieść projekt ustawy zasadniczej w celu uchwalenia go na jednodniowej sesji, co naruszało regulamin sejmowy.

Historyczna sesja izb połączonych obradująca 3 V 1791 w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim obfitowała w gwałtowne spory i dramatyczne gesty ze strony zwolenników i przeciwników konstytucji. Przekupiony poseł kaliski Jan Suchorzewski wielokrotnie występował przeciwko projektowi, którego nie czytałem wprawdzie, ale który, jak mi mówiono, wywraca wolność polską”. Ostatecznie król zaprzysiągł konstytucję na ręce bpa krakowskiego Feliksa Turskiego, dodając: „Przysięgałem Bogu, żałować tego nie będę”. Następnie w kolegiacie św. Jana nastąpiło powtórne zaprzysiężenie konstytucji, jako wyraz sankcji ze strony Kościoła katolickiego. Ustawa Rządowa została uchwalona (bez dokładnego przeliczenia głosów) w nadzwyczajnym trybie, przy zastosowaniu uproszczonej procedury, co uzasadnia twierdzenie, że akt ten doszedł do skutku w drodze swoistego zamachu stanu. Protestacja opozycjonistów (4 V 1791) okazała się bezskuteczna. Po dokonaniu oblaty w grodzie warszawskim Ustawa Rządowa stała się z dniem 5 V 1791 aktem prawnie obowiązującym. Uchwalona tego samego dnia Deklaracja Stanów Zgromadzonych uchyliła moc prawną aktów sprzecznych z konstytucją. Upamiętnieniem uchwalenia konstytucji miał być kościół „najwyższej Opatrzności poświęcony”.

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie

Ustawa Rządowa z 3 V 1791 była pierwszą, pisaną nowoczesną polską konstytucją, a trzecią na świecie, po amerykańskiej (1787) i szwedzkiej (1789). Tekst konstytucji obejmuje wstęp i 11 artykułów. Bezpośrednio pod nazwą Ustawa Rządowa umieszczono apostrofę sakralną: „W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego”. Wstęp, napisany piękną polszczyzną, jest tekstem o charakterze agitacyjno-propagandowym. Wskazywano w nim na historyczne znaczenie uchwalonej konstytucji. Twórcy konstytucji starali się pobudzić społeczeństwo, a w szczególności szlachtę do realizacji reform ustrojowych.

Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej (RP) oparto na koncepcji zwierzchnictwa narodu i trójpodziału władz (art. V). Do tych zasad dostosowano systematykę konstytucji. W pierwszej kolejności uregulowano zagadnienia wyznaniowe (art. I). Deklarowano wolność wyznań, traktując jednocześnie religię katolicką jako „narodową, panującą”, co odzwierciedlało jej uprzywilejowaną pozycję w życiu publicznym.

Zakres zmian dotyczący ustroju społecznego był ograniczony. Konstytucja utrzymała ustrój stanowy. Szlachta zachowała swoją dotychczasową pozycję (art. II), co odnosiło się odtąd wyłącznie do posesjonatów. Urodzenie połączono z posiadaniem ziemi. Ustawa Miasta nasze królewskie wolne w państwach Rzeczypospolitej z 17 IV 1791 stanowiła integralną część konstytucji (art. III), Ustawa wprowadzała jednolity ustrój miast. Nie zmieniono położenia prawnego przeważającej większości chłopów (art. IV), choć właśnie dzięki tej regulacji Konstytucja 3 V 1791 uzyskała wielki rozgłos.

W odróżnieniu od ustroju społecznego gruntownie zreformowano ustrój polityczny. Postanowienia konstytucji zapewniały dominację władzy ustawodawczej (art. VI) nad wykonawczą (art. VII). Utrzymano stanowy charakter dwuizbowego Sejmu. Wchodzący w skład Izby poselskiej posłowie (204), stali się odtąd reprezentantami całego narodu. Izba poselska jako „świątynia prawodawstwa” uzyskała rozległe kompetencje.

Konstytucja 3 V 1791 osłabiła pozycję monarchy w systemie organów państwowych. Król przestał być odrębnym stanem sejmującym, choć nadal zwoływał Sejm. Utrzymał prawo noninacji najwyższych urzędników i stosował prawo łaski.

Równocześnie wprowadzono zasadę nieodpowiedziałności króla, wyrażoną sformułowaniem: „Osoba króla jest święta i bezpieczna od wszystkiego”. W związku z tym akty króla dla swej ważności wymagały kontrasygnaty właściwego ministra. Pozycję króla wzmacniało wprowadzenie dziedziczności tronu w obrębie dynastii wybieranej przez sejm elekcyjny. Po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego tron polski miał objąć elektor saski z dynastii Wettynów.

Konstytucja 3 V 1791 tworzyła rząd centralny pod nazwą Straży Praw pod przewodnictwem króla, która stała na czele całej administracji krajowej. Powstały kolegialne ministerstwa pod nazwą Komisje Wielkie (wspólne dla Korony i Litwy).Ustawa Rządowa utrzymywała zasadniczo dotychczasowy, to jest stanowy charakter sądownictwa (art. VIII).

Ustawa Rządowa z 3 V 1791 nie zawierała wyodrębnionej deklaracji praw. Na podstawie analizy różnych norm prawnych można skonstruować swoistą polską deklarację praw. Akt ten zachował federacyjny charakter państwa na zasadzie równości Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ustawa Rządowa obowiązywała jedynie przez rok (od maja 1791 do maja 1792), co określa się jako ustrój Trzeciego Maja. Stan ten został przerwany w wyniku zawiązania konfederacji targowickiej, która zdelegalizowała Ustawę Rządową, a wojna w jej obronie w 1792 r. zakończyła się klęską Rzeczypospolitej.

W skrócie od chwili uchwalenia Konstytucja 3 V 1791 stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

Oryginalny tekst konstytucji 3 Maja:http://www.labiryntarium.pl/index.php/ciekawostki/228-konstytucja3maja.html

 
Kłopotliwe dla podatników może się okazać niedawne rozstrzygnięcie WSA w Warszawie, uznające, że o wartości transakcji w przypadku udzielenia pożyczki decydują zarówno odsetki, jak i kapitał. PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 maja 2017 21:36

 

Kłopotliwe dla podatników może się okazać niedawne rozstrzygnięcie WSA w Warszawie, uznające, że o wartości transakcji w przypadku udzielenia pożyczki decydują zarówno odsetki, jak i kapitał.

1 stycznia 2017 r. weszły w życie zmodyfikowane przepisy dotyczące cen transferowych, nakładające na podatników wiele nowych obowiązków dokumentacyjnych. Sprostaniu tym wymogom nie pomogą jednak utrzymujące się niejasności interpretacyjne co do tego, jak kalkulować wartość transakcji pożyczkowych. Problemem tym 5 kwietnia 2017 r. zajął się WSA w Warszawie z (sygn. akt III SA/Wa 1142/16). Wyrok dotyczył planowanego udzielenia oprocentowanej pożyczki podmiotowi powiązanemu. Podatnik pytał, czy ustalając wystąpienie obowiązku dokumentacyjnego (art. 9a ustawy o CIT), powinien wziąć pod uwagę wyłącznie kwotę odsetek czy sumę odsetek i kapitału tej pożyczki.

Podejście zaprezentowane przez WSA w Warszawie będzie jednak skutkowało znaczącym wzrostem liczby przygotowywanych dokumentacji – i będą to dokumentacje o wątpliwej wartości zarówno z punktu widzenia samych stron transakcji, jak i organów skarbowych, zobowiązanych później takie dokumentacje analizowaćhttp://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1037105,obowiazek-dokumentacyjny-a-odsetki.html

 
Dość !!! Chcemy aby Komisja sprawiedliwości rozpoznawała sprawy obywateli okradzionych przez sędziów RP PDF Drukuj Email
piątek, 21 kwietnia 2017 01:21

 
Unia ma dość celowego psucia urządzeń przez producentów: Żywotność sprzętu ma być dłuższa PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 maja 2017 21:36

Pralka psująca się po zaledwie 4–5 latach, drukarka, która po wyprodukowaniu określonej liczby stron odmawia działania, smartfon z baterią niedającą się wymienić, suszarka, w której po określonej liczbie godzin pracy zużywają się szczotki w silniku. Od kilku lat konsumenci skarżą się na tego typu problemy. Co więcej: już nie tylko empiryczne spostrzeżenia konsumentów, ale i badania potwierdzają że produkowane w ostatnich latach sprzęty żyją znacznie krócej niż ich odpowiedniki wytworzone wiele lat wcześniej

pralka

Całość:http://serwisy.gazetaprawna.pl/poradnik-konsumenta/artykuly/1024251,produkcja-sprzetu-prawa-konsumentow-ue.html

 

 
1% PDF Drukuj Email
wtorek, 10 stycznia 2017 17:36

Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu w Bielsku Białej, istnieje od 2007.Status organizacji pożytku publicznego otrzymało w roku 2008. Prowadzi m.in. następującą działalność nieodpłatną pożytku publicznego:

 

                                                 Przeka 1_z_podatku_na_Stowarzyszenie_Przeciw_Bezprawiu

Więcej…
 
Zobacz, ile komornik zabierze ci z wynagrodzenia i rachunku bankowego PDF Drukuj Email
sobota, 29 kwietnia 2017 20:13

Egzekucja komornicza może być prowadzona z kilku źródeł, w tym ze świadczeń emerytalno-rentowych ZUS. Ile komornik może potrącić z emerytury, dowiesz się tutaj>> Jednak najczęściej zajęcia komornicze dotyczą wynagrodzenia lub środków już zgromadzonych na rachunku bankowym.

sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Całośćhttp://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1037770,egzekucja-komornicza-w-wynagrodzenia-ezgzekucja-z-rachunku-bankowego.html

 
TK: Niekonstytucyjne zapisy dot. wznowień spraw "referendalnych" PDF Drukuj Email
sobota, 29 kwietnia 2017 20:08
TK ogłosił wyrok w sprawie zapisów ustawy o referendum ogólnokrajowym oraz ustawy o referendum lokalnym, które wykluczają możliwość wznawiania postępowań rozpatrywanych przez sądy w specjalnym trybie przewidzianym w tych ustawach. Przepisy te w marcu 2015 r. zaskarżyła do TK ówczesna Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.
 
Posłowie Jerzy Jachnik i Janusz Sanocki doprowadzili do wysłuchania delegacji osób poszkodowanych na Komisji Sprawiedliwości. PDF Drukuj Email
piątek, 28 kwietnia 2017 12:50

Wczoraj w TVP Info w programie Minęła dwudziesta pokazano przemówienie z DelegacjI pokrzywdzonych przez prokuratury i sądy w Sejmie RP - 20.04.2017 r. podczas Komisji Sprawiedliwości.Posołowie Jerzy Jachnik i Janusz Sanocki dopominają sie o to by Komisja Sprawiedliwości zajmowała się sprawami ludzi a nie produkowała ustawy.

Sześciu przedstawicieli Obywatelskich Komitetów Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości przekazało  w dniu 20.04.2017 r. żądanie rozpoznawania spraw pokrzywdzonych przez Sejmową Komisję  Sprawiedliwości. Po spotkaniu z Sejmową Komisją Sprawiedliwości żądanie przekazano także  do Marszałka Sejmu oraz Przewodniczących  wszystkich Klubów parlamentarnych.

https://vod.tvp.pl/29842097/27042017

 
Czy dobrze,że weszły w życie przepisy o tzw. konfiskacie rozszerzonej?? PDF Drukuj Email
piątek, 28 kwietnia 2017 12:36

Wprowadzenie tzw. konfiskaty rozszerzonej, czyli m.in. przeniesienie ciężaru udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, która w czwartek weszła w życie.

Nowelizacja dotyczy także przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa, w tym m.in. przedsiębiorstwa, które służyło jego popełnieniu oraz zawiera rozwiązania pozwalające orzec przepadek mienia wobec osób trzecich, którym sprawca przekazał mienie.

paragraf prawo

Całość:http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1038583,weszly-w-zycie-przepisy-o-tzw-konfiskacie-rozszerzonej.html

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 152


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure